Spomenula som si na to v supermarkete. Mladý chalan sediaci za pokladnicou nevedel naťukať akýsi kód, a tak vyplašene telefonoval nadriadenej.
Do Slovenskej národnej galérie vďaka výstave Nech šije! po prvý raz vtrhla móda. Ako napovedá podtitul, prináša pohľad na módnu scénu v rokoch 1945 až 1989 na Slovensku.
GABRIELE MATZNER-HOLZER: Šokovú terapiu trhom v postkomunistických krajinách akoby z večera do rána nadiktoval akýsi mufti - totálne netransparentne a bez demokratickej kontroly.
PETER BILÝ: Na meno talentovaného a nadčasového básnika, ktorého komplikovaný životný osud sa uzavrel pred štyrmi desaťročiami 4. septembra 1976 sa nezanevrelo.
Zvykne sa hovoriť len o osudových osmičkách, ale v najnovších dejinách Slovenska sú medzníkmi aj letopočty so šestkou: 1946, 1956, 1966.
VLADIMÍR PETRÍK: Zo štyroch zjazdov Zväzu československých spisovateľov (1948, 1956, 1963, 1967) sa oddá vrátiť k druhému a štvrtému.
Socializmus vnímajú so sviežim nadhľadom, nefetišizujú ho. V ich podaní je módne chladný, minimalisticky strohý a univerzálny.
Litovskí robotníci začali ráno vo Vilniuse s demontážou posledných sôch, ktoré v hlavnom meste pripomínali komunistickú minulosť.
Známa moderátorka si zaspomínala na svoju návštevu v Kanade počas socializmu.
Recesisti v Starom Smokovci pripravujú retrooslavy s vodcami proletariátu, červenými zástavami či pionierskymi šatkami. Na koľajnice vyrazí električka Kométa.
Filip Poledovič od svojich štrnástich rokov zhromažďuje a vystavuje v pivničných priestoroch takmer 60-tisíc exponátov spred novembra 1989.
Každá väčšia firma mala voľakedy vlastné učilište, mladí sa týždeň v škole "drvili" teoretické predmety, ten ďalší sa potom priamo vo fabrike učili praktickým zručnostiam.
Väčšina Slovákov by už socializmus ako politický režim nechcela, preferujú súčasnú parlamentnú demokraciu.
Fyzické ohrozovanie dieťaťa si učitelia všimnú skôr, ako psychické. Jazvy na tele sú viditeľné, kým tie na duši...
Typická obývačka z čias socializmu, predsieň či kuchyňa. Takýto pohľad, pre niekoho nostalgický, sa naskytne obyvateľom a turistom Hnúšte.
KAROL KRPALA: Výročia Slovenského národného povstania sú príkladom snahy každého režimu manipulovať s odkazom tejto dejinnej udalosti.
Na časy, keď chlapi boli hrdí na svoje brady či ostré fúziská a holiť sa dávali klasickou britvou, spomína dnes 84-ročný Arpád Nagy už iba s nostalgiou.
Pražská jar bola pre Hansa-Jochena Scheidlera z NDR jedným z najšťastnejších období života.
MILAN ZEMKO: Aj po štyridsiatich piatich rokoch v človeku, ktorý prežil neuveriteľný polrok dovtedy nepoznanej slobody, ostáva z 21. augusta 1968 a nasledujúcich okupačných rokov trpký pocit.
Berlínsky múr rozdelil tisíce rodín i priateľov. Západný Berlín úplne izoloval od zvyšku sveta, jeho obyvatelia zostali žiť medzi vysokými múrmi a ostnatým plotom.