Dlh voči Sociálnej poisťovni je pre odvádzateľa poistného nepríjemnou záležitosťou. Aby ste sa takejto situácii vyhli, treba dodržiavať nasledujúce pravidlá.
Zaradenie do zoznamu dlžníkov Sociálnej poisťovne si poistenec rýchlo preverí na stránke Sociálnej poisťovne v časti Zoznam dlžníkov.
Ako si môže zamestnanec, dôchodca či živnostník preveriť, či nemá dlhy v Sociálnej poisťovni? Čo vám hrozí, ak vy alebo váš zamestnávateľ neplatíte poistné?
Kým odvolanie šéfa Sociálnej poisťovne neprejde mandátovým výborom a neodsúhlasí ho predseda parlamentu, tak je neplatné.
Povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie (II. dôchodkový pilier) sa v roku 2021 zvýšia na 5,25 % z vymeriavacieho základu.
MARIÁN REPA: Ľubomír Vážny na poste generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne skončil. Nahradí ho Juraj Káčer. Opäť vyvstáva otázka akí ľudia vlastne riadia inštitúcie na Slovensku.
Bývalý generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny sa chystá obrátiť na Ústavný súd SR.
Kabinet svoj krok zdôvodňuje tým, že si Ľubomír Vážny neplní povinnosti generálneho riaditeľa ustanovené zákonom.
Podporné obdobie v nezamestnanosti sa poistencom, ktorým sa skončilo štandardné šesťmesačné obdobie a mali problém nájsť si prácu počas pandémie, predlžovalo štyrikrát. Počas tohto obdobia tak mali naďalej nárok na dávku v nezamestnanosti.
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že 31. augusta 2020 sa skončilo predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti.
Systém dôchodkového poistenia, tzv. I. pilier, je priebežne financovaný a definovaný dávkami. Je úzko previazaný na ekonomickú aktivitu občanov a ich príjem.
Nárok na pandemické nemocenské (PN) po 1. septembri má poistenec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný dočasne práceneschopným z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie.
Nezaopatrené dieťa má po smrti rodiča nárok na sirotský dôchodok vo výške 40 % zo sumy starobného alebo invalidného dôchodku, na ktorý mal nárok jeho zomrelý rodič.
Sociálna poisťovňa počas prvých šiestich mesiacov tohto roka prijala 7 692 žiadostí o predčasný starobný dôchodok.
Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa v súvislosti s čerpaním dávky ošetrovné počas nového školského roka.
Čo musí splniť človek, ktorý žije v zahraničí a v blízkej budúcnosti dosiahne dôchodkový vek? Kde žiadať o dôchodok?
Sociálna poisťovňa každý mesiac vypláca dôchodkové dávky nielen na Slovensko, ale aj do zahraničia.
Za prvý polrok tohto roka Sociálna poisťovňa zamietla 4 137 žiadostí o dôchodok.
Predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie najneskôr 31. augusta 2020 bez ohľadu na to, či bude naďalej trvať mimoriadna situácia alebo nie.
Od začiatku tohto roka sa mierne zvýšil počet vyplácaných predčasných starobných dôchodkov, starobných dôchodkov a invalidných dôchodkov.