ĽUBOŠ PAVELKA: Politici často verejné dlhy bagatelizujú tým, že hovoria o vyrastaní krajiny z dlhov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko sa po nastolení Ficovej monolitickej vlády v roku 2012, nevybralo osvedčenou cestou budovania sociálne trhovej ekonomiky podľa vzoru Nemecka a Rakúska.
PETER PELLEGRINI: Celé generácie našich predkov žili v istote, že ich deti a vnuci sa budú mať lepšie ako ony samy, a zrazu to neplatí.
Rovnostárstvo, prezamestnanosť, „králikárne“ a sofistikovanejšie „od kolísky po hrob“. Takto sa po roku 1989 charakterizovali sociálne pomery u nás.
MONIKA UHLEROVÁ: Koncom minulého týždňa vláda predstavila plán pomoci ľuďom čeliacim zdražovaniu a vysokej inflácii. Zdá sa, že konečne konala pod silnejúcim verejným tlakom.
MARTIN MAKARA: Plány vlády v zdravotníctve či v štátnej železničnej spoločnosti jasne ukazujú, že ide o systematickú demontáž verejných služieb.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Charita, i keď ju netreba zatracovať, nemá nič spoločné so sociálnym štátom. Pomoc poskytuje selektívne: tomu, komu chcú darcovia, t. j. nie všetkým čo ju potrebujú.
IVAN HOFFMAN: Neškodí si občas pripomenúť, že kapitalizmus u nás máme preto, že socializmus bol politickými a ekonomickými elitami pred tridsiatimi rokmi odmietnutý ako nereformovateľný.
MONIKA UHLEROVÁ: Opatrenia štátu by sa nemali zacieľovať na zachovanie ziskov, ale na prekonanie koronakrízy a vykrytie nevyhnutných mzdových nákladov.
ALENA KREMPASKÁ: Táto kríza potvrdzuje, aký nevyhnutný je sociálny štát, jeho zásahy a ochrana. Nesmú z nej vypadávať najchudobnejší, pretože sú vždy najzraniteľnejší.
ALENA KREMPASKÁ: Prečo Francúzi toľko štrajkujú proti novej reforme dôchodkov a prečo by nás to vôbec malo zaujímať?
ĽUBOŠ PAVELKA: Československo malo po roku 1989 šancu stať sa najúspešnejším štátom bývalého "ostbloku". Realita po troch dekádach budovania trhovej ekonomiky je však iná.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Volebné programy nie sú iba korisťou analytikov. Ich seriózna príprava a následná diskusia pomáha mobilizovať členskú základňu a získava sympatizantov.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pretože by budúce vlády na Slovensku najpravdepodobnejšie znižovali sociálne výdavky, sotva sa dá koaličný daňový balíček nazvať sociálnym.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Masaryk uvažoval o potrebe spolupráce štátu a podnikateľov pri budovaní sociálneho štátu. Ako je to vzdialené dnešnej biznis sfére.
Vláda predstavila aj plány sociálneho systému. Zámer tiež počíta, že školy či nemocnice nebudú prevádzkovať ľudia, ktorých cieľom je len zisk.
JAN KELLER: Debata o význame sociálneho štátu pre spoločnosť patrí k ústredným bodom polemiky vedenej medzi pravicou a ľavicou.