Rovnostárstvo, prezamestnanosť, „králikárne“ a sofistikovanejšie „od kolísky po hrob“. Takto sa po roku 1989 charakterizovali sociálne pomery u nás.
IGOR DANIŠ: Keď o sociálnej príkrosti začne hovoriť aj „najkapitalistickejšia“ strana, to už musí byť na Slovensku skutočne veľmi zle.
ZUZANA KUSÁ: Predstavený návrh pomoci, ktorá má uľaviť v čase inflácie, vyvoláva nespokojnosť. Dvíha sa zo všetkých strán.
Starnutie populácie nie je len javom budúcnosti, ale už aj súčasnej doby.
Až 24 z 27 členských štátov Európskej únie muselo z dôvodu koronapandémie zmeniť či rozšíriť svoj systém sociálnej pomoci.
ZUZANA KUSÁ: Ukázalo sa, že aktivačné zametanie či diplom z kurzu písania životopisu nedláždia cestu z biedy. Pomáhajú asi ako aspirín zlomenej nohe.
PETER TAKÁČ: Zástupy migrantov prichádzajúcich do Európy po mori, ktoré máme možnosť sledovať v televízii, na nás pôsobia ako zneistenie až ohrozenie.
LUKÁŠ PAVELKA: Liekom na negatívne dôsledky starnutia obyvateľstva sú rôzne formy dôchodkového sporenia.
Rakúsko a Nemecko chcú nasledovať Britániu, ktorá si vydobyla viacero zmien v nastavení sociálneho systému voči cudzincom.
Angela Merkelová je ochotná vyjsť v ústrety Británii v dohode o úprave jej vzťahov s Európskou úniou, o ktorej sa bude rokovať od štvrtka na summite EÚ.
ANDY GARTH: Prejavu premiéra Davida Camerona predchádzali veľké očakávania. Nič z toho, čo však povedal, by nemalo byť prekvapením pre našich partnerov v EÚ.
Fínska vláda zvažuje pilotný projekt, v ktorom by štát platil ľuďom príjem potrebný na zabezpečenie ich základných potrieb bez ohľadu na to, či pracujú.
Z Bruselu pravidelne zaznieva, že treba zlepšiť pracovné postavenie žien. Praktické kroky však často viaznu.
Minister práce hľadá možnosti, aby pomohol zriaďovať detské kútiky či dotovať ženám mzdy aj v Bratislavskom kraji.
MICHAL PÁLENÍK, DÁVID MARTINÁK: Funkčný a správne nastavený sociálny systém musí spĺňať základné požiadavky.