Z vyše milióna ukrajinských utečencov v Nemecku je asi 210-tisíc dospelých mužov, ktorí by doma mohli bojovať. Mnohí nemajú prácu a žijú iba zo štedrej sociálnej pomoci.
Afričan s nemeckým pasom priznal otcovstvo 24 detí, vďaka čomu dostáva sociálne dávky vo výške 22-tisíc eur mesačne. Celkovo do Nemecka pritiahol až 94 ľudí, ktorí spolu poberajú 1,5 milióna ročne.
Čo by mala robiť sociálnodemokratická vláda, aby zlepšila životný štandard Slovákov?
Predchádzajúce vlády sa spoliehali najmä na plošné balíčky pomoci, kritizuje Ódor.
IGOR DANIŠ: Slovensko čaká diétna kúra. Aká tá kúra nakoniec bude, koľko si toho odriekneme, ani dva a pol mesiaca pred začiatkom nového roka netušíme.
Súčasná definícia životného minima je podľa Radičovej neakceptovateľná.
PETER PELLEGRINI: Celé generácie našich predkov žili v istote, že ich deti a vnuci sa budú mať lepšie ako ony samy, a zrazu to neplatí.
Rovnostárstvo, prezamestnanosť, „králikárne“ a sofistikovanejšie „od kolísky po hrob“. Takto sa po roku 1989 charakterizovali sociálne pomery u nás.
IGOR DANIŠ: Keď o sociálnej príkrosti začne hovoriť aj „najkapitalistickejšia“ strana, to už musí byť na Slovensku skutočne veľmi zle.
ZUZANA KUSÁ: Predstavený návrh pomoci, ktorá má uľaviť v čase inflácie, vyvoláva nespokojnosť. Dvíha sa zo všetkých strán.
Starnutie populácie nie je len javom budúcnosti, ale už aj súčasnej doby.
Až 24 z 27 členských štátov Európskej únie muselo z dôvodu koronapandémie zmeniť či rozšíriť svoj systém sociálnej pomoci.
ZUZANA KUSÁ: Ukázalo sa, že aktivačné zametanie či diplom z kurzu písania životopisu nedláždia cestu z biedy. Pomáhajú asi ako aspirín zlomenej nohe.
PETER TAKÁČ: Zástupy migrantov prichádzajúcich do Európy po mori, ktoré máme možnosť sledovať v televízii, na nás pôsobia ako zneistenie až ohrozenie.
LUKÁŠ PAVELKA: Liekom na negatívne dôsledky starnutia obyvateľstva sú rôzne formy dôchodkového sporenia.
Rakúsko a Nemecko chcú nasledovať Britániu, ktorá si vydobyla viacero zmien v nastavení sociálneho systému voči cudzincom.
Angela Merkelová je ochotná vyjsť v ústrety Británii v dohode o úprave jej vzťahov s Európskou úniou, o ktorej sa bude rokovať od štvrtka na summite EÚ.
ANDY GARTH: Prejavu premiéra Davida Camerona predchádzali veľké očakávania. Nič z toho, čo však povedal, by nemalo byť prekvapením pre našich partnerov v EÚ.
Fínska vláda zvažuje pilotný projekt, v ktorom by štát platil ľuďom príjem potrebný na zabezpečenie ich základných potrieb bez ohľadu na to, či pracujú.
Z Bruselu pravidelne zaznieva, že treba zlepšiť pracovné postavenie žien. Praktické kroky však často viaznu.