Vysoké životné náklady nútia ľudí na Slovensku prehodnocovať spôsob vykurovania. Okrem záujmu o tepelné čerpadlá a solárne systémy rastie záujem aj o kozuby a kachľové pece.
Plánovaná solárna elektráreň v Slavónii by mala mať inštalovanú kapacitu 35 megawattov (MW).
Podľa štúdie výrazné zníženie nákladov na energiu z obnoviteľných zdrojov výrazne uľahčí aj znižovanie emisií uhlíka v rozvojových krajinách.
Doterajšie pokusy o solárne elektromobily sa skončili fiaskom. Teraz však svitá aspoň malá nádej.
Bez energie zo slnka by bola stabilita systému otázna.
Podľa odhadu BloombergNEF Čína by mohla tento rok nainštalovať 154 gigawattov solárnej kapacity.
Aká čistá energia bude poháňať dopravu v budúcnosti? Elektrina, lítiové batérie? A čo vodík? Lenže 99% vodíka sa dnes vyrába zo - zemného plynu, ropy a uhlia!
Vyzeralo to na skvelý nápad. Po dva a pol roku testovania sa však francúzska idea ciest, ktoré budú napájať domácnosti čistou elektrinou, ukázal ako mylný.
Solárne parky v horách sú oveľa efektívnejšie než v nížinách, vypláva zo štúdie švajčiarskych vedcov z Technickej univerzity v Lausanne.
Získavať energiu zo slnečného žiarenia je čoraz populárnejšie už aj na Slovensku. Ľudia si postupne začínajú uvedomovať, že to nie je len pre vyvolených.
Trenčín aj Trenčianske Teplice sa môžu pochváliť novinkou. Obe mestá majú parkovacie automaty napájané solárnou energiou.
Francúzska spoločnosť Colas prichádza so solárnymi panelmi Wattway, ktoré môžu byť inštalované priamo na cesty. Má to obrovskú výhodu. Nezaberajú iné plochy.
Veterné turbíny a solárne panely sú pre krajiny, ako je Británia, mrhaním peniazmi, povedal bývalý vedecký poradca britskej vlády David MacKay.
Súčasné nové nápady a vynálezy môžu v budúcnosti zmeniť náš každodenný život. Elektromobily ľahko sa pohybujúce po uliciach, drobné roboty uháňajúce v našej krvi, nekonečná energia získavaná z atómov - všetky tieto technologické novinky sa môžu objaviť už počas tvojho života.
Americká Tesla predstavila batérie, vďaka ktorým môžu byť domácnosti sebestačné. Energiu, ktorú si sami vyrobia môžu čerpať aj v noci alebo pri výpadku.
Futuristicky pôsobiace zariadenie má prekvapivo jednoduchú konštrukciu. A pritom dosahuje štvornásobný výkon v porovnaní s bežnými fotovoltaickými článkami. Elektrinu vie preto vyrábať aj v noci. Stačí mu mesačný svit.