Ak si spoluvlastníci chcú rozdeliť časti pozemku, musia všetci uzavrieť dohodu o vysporiadaní spoluvlastníctva a zapísať ju do katastra, prípadne sa obrátiť na súd, aby uskutočnil vyrovnanie spoluvlastníctva.
Potrebujete rozdeliť majetok v spoluvlastníctve? Možností, ako tak urobiť, je viacero, najvýhodnejšie pre spoluvlastníkov je dohodnúť sa a nečakať, kým rozhodne súd.
Na čo si treba dať pozor pri investovaní do nehnuteľnosti v spoluvlastníctve? Ako sa delia výdavky? Je povinný platiť náklady na bývanie aj ten spoluvlastník, ktorý v dome reálne nebýva?
Vysporiadanie spoluvlastníctva sa pre neochotu spoluvlastníkov často končí súdnymi spormi, kde až súd rozhodne o tom, ako sa majetok rozdelí
Predaj alebo darovanie nehnuteľnosti v spoluvlastníctve veľmi často komplikuje predkupné právo. Kedy musíte svoj podiel ponúknuť ostatným spoluvlastníkom?
Ak svoj podiel nepredávate blízkej osobe, týka sa vás povinnosť upovedomiť o predaji najprv ostatných spoluvlastníkov nehnuteľnosti. Čo presne musíte spraviť?
Aká je definícia spoluvlastníctva a akými spôsobmi sa dá zrušiť? Ako vyzerá dohoda o zrušení a vyrovnaní podielového spoluvlastníctva?
Ste spoluvlastníkom nehnuteľnosti a chcete takéto usporiadanie majetkových pomerov zrušiť? Ideálne je dohodnúť sa, inak spor skončí na súde.
Užívanie a hospodárenie s majetkom v spoluvlastníctve býva komplikované. Problémy môže narobiť napríklad aj potrebná a nevyhnutná investícia do opravy.
Aké typy spoluvlastníctva existujú a aké pravidlá platia pri podielovom spoluvlastníctve?
Máte pozemky, nehnuteľnosť či inú vec v spoluvlastníctve? Kto z vás má právo o nich rozhodovať? Čo robiť, keď sa ako spoluvlastníci neviete dohodnúť?
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Kedy musí manželka manžela vyplatiť? Možno prepísať podiel na exmanžela? A môže manžel darovať polovicu bytu synovi?
Aký je rozdiel medzi podielovým a bezpodielovým spoluvlastníctvom manželov (BSM)? Kedy takéto spoluvlastníctvo zanikne? A akými spôsobmi sa dá vysporiadať?
Spoluvlastniť nehnuteľnosť je náročné. Spoluvlastníci často nemajú záujem spoločne hospodáriť, ale zároveň sa nevedia dohodnúť, komu majetok pripadne.
Vysporiadanie spoluvlastníctva pre neochotu spoluvlastníkov dohodnúť sa môže skončiť až na súde. Až ten rozhodne, ako majetok rozdelí.
Sú dve možnosti, ktoré zákon pripúšťa - dohoda a súd. Ktorá z nich je lepšia? A čo treba vedieť o pozemkoch v spoluvlastníctve?
Spoluvlastniť nehnuteľnosť nemusí byť jednoduchá záležitosť: Často dochádza k nezhodám ohľadne spôsobu užívania či predaja pôdy alebo inej nehnuteľnosti.
V prípade, ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve, pri prevode vlastníctva vzniká spoluvlastníkom povinnosť dodržať predkupné právo.
Rozdeliť si spoluvlastnícke podiely k nehnuteľnosti, nebýva jednoduché. Vysporiadanie spoluvlastníctva sa pre neochotu spoluvlastníkov končieva na súde.
Čo hovorí Občiansky zákonník: Vec môže byť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov. Spoluvlastníctvo je podielové alebo bezpodielové.