Celkový objem majetku sporiteľov v kapitalizačnom pilieri sa však napriek tomu medzitýždenne zvýšil na 10,23 miliardy eur.
Demografia je neúprosná a budúcim penzistom hrozia nízke penzie.
Aký je medzi nimi rozdiel? Aké výhody a nevýhody so sebou prináša sporenie v II. pilieri? A ako ešte si môžete sporiť na dôchodok?
V garantovaných dlhopisových fondoch sa nachádza stále väčšina majetku sporiteľov. Celkovo v nich majú uložených sedem miliárd eur.
Ako reagovať na to, keď v rizikovom fonde nastane prepad? Treba úspory presúvať do garantovaných fondov alebo byť trpezlivý?
Druhý pilier je stále jednou z najlacnejších možností, ako si sporiť na dôchodok.
Slovensko čelí situácii, že na budúcich dôchodcov nebude mať kto pracovať, ich dôchodky teda budú veľmi nízke. Začnite si sporiť na dôchodok čo najskôr.
ĽUBOŠ PAVELKA: Ak výraznejšie zdražejú hypotéky, potom je väčšia pravdepodobnosť, že splácať dlhy a súčasne si sporiť na penziu bola veľká hlúposť.
Kto sa rozhoduje o sporení na dôchodok, mal by sa obzerať po produktoch, pri ktorých je predpoklad, že si nielen udržia svoju hodnotu, ale hlavne zarobia.
Pri rozhodovaní sa medzi dobrovoľným investovaním cez 2. pilier, 3. pilier alebo priamo cez správcov do podielových fondov je veľmi dôležitá výkonnosť fondov.
Skôr, ako si vyberiete spôsob sporenia, je kľúčové zvážiť si, koľko a ako dlho budete sporiť. Na tvorbu úspor má totiž väčší vplyv čas ako výška vkladu.
Sporenie je záležitosťou niekoľkých desiatok rokov a ak si chceme na dôchodok nasporiť čo najvyššiu sumu, mali by sme s ním začať čo najskôr.