ĽUBOŠ PAVELKA: Inflácia sa nemusí prejavovať iba zmenami cien. Zvyšovanie cien sa dá docieliť aj dôvtipnejšie, a to prostredníctvom efektu zmenšovania balenia výrobkov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Naša krajina je dlhodobo práčkou špinavých peňazí, najmä vďaka zrušeniu daní z darovania, z prevodu nehnuteľnosti a z dedičstva ešte počas Dzurindovej vlády.
Slováci napriek rastu cien nebrzdia spotrebu, no strácajú schopnosť tvoriť úspory.
KAROL MORVAY: V roku 2022 sme mali najvyššie tempo rastu spotreby za posledných 14 rokov, a to pri rekordnej inflácii a všeobecnom pocite zúfalstva v spoločnosti.
IGOR DANIŠ: Seniori si počas pracovného života poctivo odkladali ťažko zarobené peniaze na krízové situácie v starobe. Súčasná vysoká inflácia im ich roztápa ako jarné slnko sneh.
IGOR DANIŠ: Koľko ľudí je pri súčasnom životnom štýle a zvyšovaní blahobytu schopná uživiť planéta Zem? Pretože ona už nevládze.
ANTON MARCINČIN: My decentralizáciu neľúbime, spoliehame sa na „tých hore“, nie na ľudí v regiónoch.
Ľudia na Slovensku tradične míňajú veľkú časť toho, čo zarobia, na základné životné potreby ako potraviny a bývanie. Pandemické opatrenia nákup týchto vecí neobmedzili.
RADOVAN GEIST: Znižovanie produkcie a spotreby bez preorientovania sa na kvalitatívne ukazovatele blahobytu sú pravdepodobne nezlučiteľné so súčasnou štruktúrou ekonomiky.
ALENA KREMPASKÁ: Najviac emisií, ktoré otepľujú planétu, produkuje svojou spotrebou predovšetkým bohatá elita. Vyplýva to zo správy OSN.
Slováci sa pri nákupoch čoraz viac osmeľujú. Spotreba domácností by mala tento rok dosiahnuť najrýchlejšie tempo rastu od krízy v roku 2009.
Miernejší rast cien v obchodoch a zvýšenie priemernej mzdy časti obyvateľstva rozviazali ruky v míňaní.