Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Jedným z hlavných dôvodov je zlý cholesterol, ktorý upcháva cievy.
Podľa amerického výskumu mesiac narodenia napovedá o našom zdravotnom stave viac, ako sme si mysleli.
O fibrilácii predsiení nemusíte ani vedieť, môžete ju mať roky. Len odrazu krvná zrazenina vyletí zo srdca do mozgovej tepny - vznikne mozgová porážka. A tá zabíja.
Na srdcovocievne ochorenia v roku 2017 umrelo na Slovensku takmer 24-tisíc ľudí, na onkologické vyše 13-tisíc ľudí.
Existuje viacero príznakov problémov so srdcovým svalom, pri ktorých je treba zbystriť pozornosť.
Najmä vo vyššom veku je podceňovanie vysokého cholesterolu obzvlášť nebezpečné. Upcháva cievy a môže viesť k srdcovému infarktu alebo mozgovej mŕtvici.
Zemiakové hranolčeky a vyprážané rezne. Pokiaľ tvoria pravidelnú súčasť jedálneho lístka seniora, môže nastať vážny problém. Výskumy ukazujú alarmujúce čísla.
Spôsobujú ich faktory, ktoré je možné kontrolovať, liečiť alebo zmeniť. Patria k nim napr. vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, nadváha/obezita a iné.
Seniori môžu byť náchylnejší na niektoré pre ich vek typické ochorenia. Prinášame zopár faktov o problémoch so srdcovocievnymi a respiračnými ochoreniami.
Problémom s upchatými cievami môže byť koniec. Oživte svoj jedálniček cenovo dostupnými potravinami.
Jarmilu Szabovú objala Smrtka veľakrát. Prvýkrát zomrela, keď išla navštíviť mamu do nemocnice. Usmiata žena s novým srdcom je unikátny prípad slovenskej medicíny.
Ľudia, ktorí pijú odsolenú morskú vodu, trpia nedostatkom horčíka a sú viac ako ostatní vystavení srdcovým chorobám.
Čo má spoločné Pán prsteňov a obezita? Docentka Eva Goncalvesová to vie. Je ním vraj "centrum zla" aj so všetkými svojimi vyslancami.
Tí, ktorí držia diéty chudobné na sacharidy, sú vystavení väčšiemu riziku, že predčasne zomrú na srdcové choroby alebo rakovinu, než tí, ktorí sacharidy jedia.
Arónia, ktorej plody sa u nás nazývajú aj „čiernymi jarabinami", je ker, ktorý dorastá do výšky 2-3 metrov. Má tmavofialové až čierne plody trpkej chuti.
Baklažán je rastlina príbuzná so zemiakmi a paradajkami, pestuje sa pre svoje fialovočierne plody.
Na prvých miestach príčin úmrtnosti Slovákov sú srdcovocievne a nádorové ochorenia. Keďže v počiatočných štádiách ich človek necíti, často sa im hovorí tichí zabijaci.
Hovoríme o ňom ako o dobrom a zlom. Nebezpečný je najmä ten "zlý“, ktorý negatívne pôsobí na naše zdravie.
Mozgový infarkt, resp. mŕtvica, je druhá najčastejšia príčina úmrtia Slovákov. Ich najčastejším spúšťačom je porucha srdcového rytmu – chvenie predsiení srdca.
Viac ako štvrtina svetovej dospelej populácie, teda zhruba 1,4 miliardy ľudí, má nedostatok pohybu.