Obaja predstavitelia exekutívy EÚ uviedli, že je ich povinnosťou uctiť si pamiatku viac ako 8300 chlapcov a mužov.
Súčasťou policajnej operácie boli razie v niekoľkých mestách v Republike srbskej, kde dominujú bosnianski Srbi.
Počas masakry zahynulo približne 8000 bosnianskych Moslimov.
Holandská jednotka bola vyslaná do vojnovej zóny s "nesplniteľnou úlohou," povedal premiér Mark Rutte.
Vyše štvrť storočia žila s jediným želaním. Túžila sa dôstojne rozlúčiť so synom, ktorý je od genocídy v bosnianskej Srebrenici nezvestný. "Potom budem môcť pokojne umrieť," vravievala. Nedočkala sa. Choré srdce Hajry Čatičovej v utorok dotĺklo.
Dráma bosnianskej režisérky Jasmily Žbanićovej vychádza zo skutočných udalostí - masakry v Srebrenici, kde v júli 1995 srbskí vojaci povraždili vyše 8 300 mužov a chlapcov.
Leposevič by uznal zabíjanie v bosnianskej enkláve za genocídu len vtedy, keby to bolo "jednoznačne určené".
JÚLIUS LŐRINCZ: Prečo takého usvedčeného zločinca, ako je Ratko Mladič, ešte stále nemálo ľudí na západnom Balkáne pokladá za hrdinu? Prečo to všetko trvalo haagskemu tribunálu tak dlho?
Bývalý veliteľ bosnianskosrbskej armády žiadal oslobodenie.
Doživotný trest bol bývalému veliteľovi bosnianskosrbských síl udelený za genocídu v Srebrenici a ďalšie vojnové zločiny.
Nikdy viac. Dve slová, ktoré svet opakuje po genocídach a vojnových zločinoch. Srebrenica bola pred 25 rokmi príšerným varovaním, čoho sú ľudia schopní.
Počas stokilometrového pochodu smrti prišiel o brata-dvojča, otca i strýka. Hasan Hasanovič (44) považuje za svoje poslanie rozprávať o srebrenickej genocíde.
JÚLIUS LŐRINCZ: Poučenia zo Srebrenice a zároveň aj z osudu a zo súčasnosti Bosny a Hercegoviny sú viaceré. Predovšetkým to, že koniec vojnových hrôz ešte neznamená koniec nešťastia, utrpenia a biedy.
Odhaduje sa, že po obsadení Srebrenice, popravili jednotky bosnianskych Srbov približne 8000 mužov a chlapcov.
Deportáciu asi 300 mužov z takzvanej bezpečnej zóny OSN do rúk bosnianskosrbských jednotiek umožnili holandskí vojaci.
Súd v Sarajeve vlani 9. októbra Nasera Oriča oslobodil spod obžaloby z vojnových zločinov.
Prezývajú ho Elie Wiesel Bosny, podľa legendárneho pamätníka holokaustu. Hasan Nuhanovič prežil útrapy vyše trojročného obliehania moslimskej enklávy Srebrenica.
"Toto bol ešte len prvý polčas. Budem bojovať za to, aby tie vnútené lži boli zrušené," povedal bývalý veliteľ bosnianskosrbskej armády Ratko Mladič v reakcii na doživotný trest.
Päťdesiatročného Oriča v tomto súdnom konaní konkrétne obžalovali z účasti na zabití troch srbských zajatcov v roku 1992.
Za masaker v Srebrenici odsúdili 43 niekdajších bosnianskosrbských policajtov a vojakov. Niektorí si tresty odpykali a sú na slobode. Potomkovia obetí ich môžu stretnúť v uliciach mesta a to sa im nepáči.