VÁCLAV ŽÁK: K 80. výročiu Paktu Ribbentrop–Molotov vlády Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska a Rumunska vydali vyhlásenie, že táto dohoda rozpútala druhú svetovú vojnu.
Poľských vlastencov zradil Stalin aj západní spojenci, povedal v rozhovore Marcin Kaczorowski, sprievodca z Múzea Varšavského povstania vo Varšave.
Obeťami stalinistických represií sa v 30. rokoch v Sovietskom zväze stali milióny ľudí.
Keď sa na dne vypusteného mestského rybníka v meste Kusa našla socha Josifa Stalina, prepukla debata o jeho dedičstve, ktorá otvorila staré rany a mesto rozdelila na dva tábory.
Údajná kolaborácia s Nemeckom bola dôvodom deportácie krymských Tatárov z vtedy sovietskeho Krymu.
Mali ste radi rozprávky, riekanky či básničky? Pri prezeraní starých knižníc sme našli aj taký "poklad", ako je kniha s podtitulom Čítanie pre deti na celý rok.
IGOR GREXA: Dňa 5. marca 1953 v Kunceve - kde to vlastne je? - zomrel boh. Aj dobové Slovensko sa zapojilo do organizovaného trúchlenia.
V roku 1958 vyšlo a hneď aj bolo zastavené aprílové číslo Mladej tvorby, ktoré celé dostala k dispozícii na svoje vystúpenie Trnavská skupina. Bolo to už po tzv. chruščovovskom odmäku...
Plánovaný začiatok premietania britsko-francúzskej čiernej komédie Stalinova smrť o boji o moc po skone tyrana pred 65 rokmi v ruských kinách odložili na neurčito. Kino Pionier ale úradný zákaz porušilo.
Ruské úrady zakázali premietať v britsko-francúzsku filmovú komédiu The Death of Stalin (Stalinova smrť) o boji o moc po smrti komunistického diktátora Stalina.
Nenechajte si ujsť to najlepšie z televíznych programov od 16. do 23. novembra. Televízne tipy pre vás vybrala Katarína Sedláková, redaktorka Magazínu Pravdy.
Podľa odhadov historikov v Sovietskom zväze našlo smrť asi 1300 Čechoslovákov, režim ich perzekvoval okolo 20-tisíc.
Ponúkame pomoc proti hladu, chudobe, zúfalstvu a chaosu. Takto charakterizoval americký program obnovy povojnovej Európy pred 70 rokmi George C. Marshall.
Divadelný a filmový herec ukrajinského pôvodu Alexej Petrenko umrel v stredu vo veku 79 rokov.
Stalinov sad, Stalingradské námestie a dokonca na Stalinovo sa mala premenovať Žilina. Tak silno zasiahol kult bývalého vodcu Sovietskeho zväzu po vojne mesto pod Dubňom.
Údajne najväčší Nemec, za akého ho pokladali aj milióny jeho prívržencov, nebol Nemec. Narodil sa v Rakúsku a dlho tam aj žil.
Na zábave v pohraničnej dedinke dievčina vyplakávala pred vojačikom: „Čo bude, keď zajtra ráno Nemci prepadnú Sovietsky zväz?“
Ruskí komunisti, ktorí predstavujú druhú najsilnejšiu stranu v krajine, chcú do kampane pred parlamentnými voľbami zapojiť aj sovietskeho diktátora Josifa Stalina.
Bolo to, ako keď sčista-jasna vybuchne niekde blízko bomba. Tak spomínajú na odsúdenie zločinov bývalého sovietskeho vládcu Josifa Stalina.
Čoraz častejšie sa dnes ozýva rozprávkové pomenovanie „strieborná ekonomika“ – vraj „termín, na ktorý si treba zvyknúť“.