ĽUBOŠ PAVELKA: Štátny populizmus v nastavení dôchodkových parametrov sa vo všeobecnosti stáva rozpočtovo neriešiteľným rébusom z pohľadu verejných financií.
Štatistické údaje sú nekompromisné: každý rok sa na Slovensku narodí menej detí a zároveň klesá celkový počet obyvateľstva
PROJECT SYNDICATE: Politici musia presvedčiť voličov, že uľahčenie imigrácie je prospešné, alebo riskovať, že budú čeliť ekonomickým výzvam, ktoré prináša starnutie obyvateľstva.
Starnutie obyvateľstva výrazne ovplyvní aj trh práce na Slovensku.
Uviedol to dnes štatistický úrad Eurostat, podľa ktorého predstavoval vlani vekový medián za celú dvadsaťsedmičku členských krajín 44,5 roka.
ĽUBOŠ PAVELKA: Vyspelé európske krajiny budú v nasledujúcich rokoch čeliť novým výzvam spojeným so starnutím obyvateľstva. Masívne nasávanie pracovnej sily zo zahraničia negatívny trend príliš nezmierni.
Slovensko sa za necelých 50 rokov zmení na jednu z najstarších krajín EÚ.
Ekonomický redaktor denníka Pravda Ján Beracka vysvetľuje na prvé počutie zložité zmeny v dôchodkovom systéme jazykom pochopiteľným pre každého.
Bude budúci rok prajný na hľadanie si novej práce, ak sa rútime do recesie? A ako sa na pracovnom trhu prejavuje starnutie populácie a v čom robia firmy chybu, ktorá ich dobehne neskôr?
MARIÁN REPA: Tento utorok prekročil počet obyvateľov Zeme hranicu osem miliárd. A hoci svetová populácia bude ešte nejaký čas rásť, zdá sa, že katastrofické scenáre sa nenaplnia.
Najviac mladých bolo v krajine v 80. rokoch, keď dospievali ľudia z obdobia baby boomu.
Demografické prognózy spred dvadsiatich rokov sa naplnili. Ďalšie predikcie Slovensku neveštia nič dobré.
Združenie najvyspelejších štátov sveta OECD vydalo veľké hodnotenie Slovenska. Do popredia stavia dôchodkový systém, trh práce a zdravotnú starostlivosť.
MARIÁN REPA: Slovensko starne. Kým ešte pred desiatimi rokmi bolo v populácii viac detí ako seniorov nad 65 rokov, v roku 2021 je to už naopak. Stojíme tak pred otázkou, akým spôsobom riešiť túto demografickú krízu.
Starnutie populácie zvýši tlak na verejné financie a navrhovaný vek odchodu do penzie tiež postupne rastie. Aký je v členských štátoch EÚ súčasnosti?
Čína by podľa OSN onedlho mala prísť o titul najľudnatejšej krajiny sveta. Vládu však skôr trápi, že jej starne populácia. Budú občania chcieť viac detí?
Slovensko čaká rýchle starnutie obyvateľstva. Do roku 2070 nečaká žiadnu inú krajinu Európskej únie (EÚ) taký nárast verejných výdavkov pre starnutie populácie ako SR.
SILVIA PORUBÄNOVÁ: Reprezentanti moci akoby s úžasom práve objavovali kritické spoločenské trendy, na ktoré experti a expertky analyticky poukazujú už dlhé roky.
So starnutím nie sú spojené iba výdavky na dôchodky, ale aj na zdravotnú a sociálnu starostlivosť.
IVAN HOFFMAN: Kto chce zodpovedne riešiť budúcnosť, určite by mal mať dar videnia aspoň za dva rohy. Snaha odvodiť budúcnosť z prítomnosti nedopadla nikdy dobre.