ZDENKA KOLLÁROVÁ: Za všetko môže hnusoba! A preto sa treba pohrať s číslami a prepísať štátny rozpočet.
Priestor na dodatočné financovanie železničných spoločností by sa mal vytvoriť novelou zákona o štátnom rozpočte na tento rok. Dostať by mohli vyše 350 miliónov eur.
Takmer 400-tisíc detí vyjde štát na vyše 132 miliónov eur.
Príjmy štátneho rozpočtu boli oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyššie o 16,4 milióna eur, výdavky sa medziročne zvýšili o 461,9 milióna eur.
Kontrolóri kritizujú chronické dlhodobé posúvanie plnenia vládnych cieľov na koniec plánovacieho obdobia, ako aj neustále prekračovanie schváleného rozpočtu.
Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli príjmy štátneho rozpočtu nižšie o 310,8 milióna eur, výdavky zasa pri medziročnom porovnaní vyššie o 147,5 milióna eur.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Minister financií v koronových časoch nezaháľa. Chystá bombu na daňových podvodníkov – povinné zasielanie faktúr daniarom.
Rozpočet bližšie k ľuďom. Tak nazval rezort financií svoj nový počin. Začína pravidelne zverejňovať podrobnejšie čísla zo štátnej kasy.
Hotovostný schodok štátneho rozpočtu bol oproti plánovanému nižší o vyše 4 miliardy eur.
Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá priniesla veľké ekonomické straty, a tým aj zhoršenie vývoja verejných financií.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Vyrovnané hospodárenie sa Slovensku vzdialilo. V štátnej kase má budúci rok chýbať 7 miliárd eur. A dlh poskočí na 65 percent HDP. Toto je rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti?
Schválená novela zákona o dani z príjmov zvýši budúcoročné daňové príjmy o 27 miliónov eur.
Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR na svojej webovej stránke.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Októbrová schôdza Národnej rady tento týždeň nemohla pokračovať. Dôvodom bolo nakazenie poslancov NR SR z opozičných i vládnych poslaneckých klubov.
Po aktuálnej notifikácii Eurostatu sa ukázalo, že deficit za minulý rok bol 1,35 % výkonu ekonomiky a dlh bol 48,46 %. Pôvodne bol deficit 1,3 % HDP a dlh 48 % HDP.
V minulom roku pritom poisťovňa hospodárila bez finančnej pomoci zo štátneho rozpočtu.
Prvýkrát v histórii Slovenska schválila vláda SR zákon o štátnom rozpočte bez toho, aby bol najprv prerokovaný v tripartite.
Vláda si podľa bývalého ministra hospodárstva vytvára rezervy a zároveň peniaze, ktoré týmito rezervami vytvorí, nedáva ľudom alebo na opatrenia, ale ide ich míňať na vlastnú spotrebu.
Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa podľa Jána Tótha zo zóny nízkeho rizika dostala do vysokého rizika, aj napriek tomu, že slovenská ekonomika zažívala dobré časy.
Opatrenia, ktoré boli použité počas prvej vlny, momentálne prechádzajú diskusiou a približne do týždňa by malo byť jasné, ktoré sa budú znova aktivovať.