ZDENKA KOLLÁROVÁ: Vyrovnané hospodárenie sa Slovensku vzdialilo. V štátnej kase má budúci rok chýbať 7 miliárd eur. A dlh poskočí na 65 percent HDP. Toto je rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti?
Schválená novela zákona o dani z príjmov zvýši budúcoročné daňové príjmy o 27 miliónov eur.
Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR na svojej webovej stránke.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Októbrová schôdza Národnej rady tento týždeň nemohla pokračovať. Dôvodom bolo nakazenie poslancov NR SR z opozičných i vládnych poslaneckých klubov.
Po aktuálnej notifikácii Eurostatu sa ukázalo, že deficit za minulý rok bol 1,35 % výkonu ekonomiky a dlh bol 48,46 %. Pôvodne bol deficit 1,3 % HDP a dlh 48 % HDP.
V minulom roku pritom poisťovňa hospodárila bez finančnej pomoci zo štátneho rozpočtu.
Prvýkrát v histórii Slovenska schválila vláda SR zákon o štátnom rozpočte bez toho, aby bol najprv prerokovaný v tripartite.
Vláda si podľa bývalého ministra hospodárstva vytvára rezervy a zároveň peniaze, ktoré týmito rezervami vytvorí, nedáva ľudom alebo na opatrenia, ale ide ich míňať na vlastnú spotrebu.
Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa podľa Jána Tótha zo zóny nízkeho rizika dostala do vysokého rizika, aj napriek tomu, že slovenská ekonomika zažívala dobré časy.
Opatrenia, ktoré boli použité počas prvej vlny, momentálne prechádzajú diskusiou a približne do týždňa by malo byť jasné, ktoré sa budú znova aktivovať.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Pri sekere 12 miliárd eur dostáva debata o rizikách rozpočtu úplne iný nádych. Dobré časy sme prejedli, zostáva už iba nájsť odvahu na šetrenie.
Minulý týždeň vláda schválila zmeny v štátnom rozpočte na tento rok.
MICHAL MAJTÁN: Dnes prichádza do úvahy spracovať len viac alebo menej pesimistický variant prognózy. Jej zmyslom je, aby motivovala k hľadaniu opatrení, aby sa neuskutočnila.
V apríli tohto roka odviedli stávkové kancelárie do štátneho rozpočtu celkovo 2,688 milióna eur.
RUDOLF MAREC: Koronakríza a mnohé závažné udalosti obnažili dôsledky pohodlnosti a ľahostajnosti, odhalili realitu, bezradnosť, keď sa veci verejné spravujú jánusovsky.
Podľa ministra financií ekonomické dopady pandémie zatiaľ vôbec nezasiahli dôchodcov.
VLADIMÍR BAČIŠIN: V ekonomike po mánii, teda hyperaktívnom raste cien, prichádza pokles aktivity. Teda nie recesia, ale depresia. Aj v ľudskej psychike.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Kvôli bytom by sa znížili výdavky štátu na vzdelávanie, v zdravotníctve? Tieto vety vo výrokoch Borisa Kollára nezazneli. Nárast výdavkov v rozpočte nie je možný.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko stojí na križovatke a musí si vybrať, či chce pokračovať v prehadzovaní dlhového bremena na budúce generácie, alebo byť úspešnou ekonomikou.
BRANISLAV TOMA: Aj budúca vláda bude vedieť požičiavať za nízke až mínusové úroky. V prípade rozumného míňania peňazí je dnes dokonca výhodnejšie viac si požičať.