Ako informovala skupina, samotný koncept stavebnej sporiteľne je pre jej ďalšiu expanziu výrazne limitujúci.
Banky pred časom sprísnili podmienky pri poskytovaní hypoték. Následkom je, že čoraz viac žiadateľov musí kúpnu cenu bytu, domu či pozemku dofinancovať inak.
Dobrá výplata a málo dlhov? Ani tak nebude hypotéka stačiť na vlastné bývanie.
Stavebné sporenie si našlo nový účel, produkt stavebného sporenia je vhodný už len na dofinancovanie úverov na bývanie.
Kúpa alebo rekonštrukcia bývania je nesporne finančne náročná záležitosť. Možnosťou, ako situáciu v budúcnosti riešiť, je začať si či naskôr pravidelne sporiť.
Maximálna štátna prémia na stavebnom sporení sa v budúcom roku nezmení.
Možno ste si netrúfli ísť na dovolenku, ostali vám voľné dni a dostali ste unikátny nápad – prerobiť niečo v byte či dome.
Vláda zvažuje zvýhodnené stavebné sporenie oslobodené od poplatkov pre rodiny. Percento štátnej prémie by sa malo zvyšovať podľa počtu detí.
Peniaze na bývanie neboli nikdy také lacné ako dnes, hypotéku viete dostať s úrokom 0,6%. Aké má v týchto podmienkach postavenie kedysi obľúbené stavebné sporenie?
Výška štátnej prémie na stavebné sporenie sa v budúcom roku nezmení.
Klienti Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) uzatvorili v minulom roku 112 225 nových zmlúv o stavebnom sporení v celkovom objeme cieľových súm 2,03 mld. eur.
Od januára už funguje stavebné sporenie podľa nových pravidiel z dielne rezortu ministra financií Petra Kažimíra. Tie tento produkt riadne okresali.
Banky počas sviatkov upravujú otváracie hodiny. Ako informuje portál voFinanciach.sk, cez vianočné a novoročné sviatky sú pobočky bánk zatvorené, na Silvestra väčšina otváracie hodiny skráti.
Zlaté časy má, zdá sa, stavebné sporenie za sebou. Sprísnenie a úprava podmienok stavebného sporenia znížia jeho atraktivitu.
Prerábka domu či bytu nie je lacná záležitosť. Aj tie najjednoduchšie rekonštrukcie stoja aspoň niekoľko tisíc eur.
Slabšie zarábajúcim ľuďom sa s príchodom nového roka výrazné zníži štátna prémia stavebného sporenia.
Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu šiesteho mesiaca dosiahol objem úverov na bývanie 26,22 mld. eur.
ĽUBOŠ PAVELKA: Stavebné sporenie má na Slovensku za sebou štvrťstoročnú úspešnú históriu. Svoju najväčšiu slávu zažívalo v období vysokých úrokových sadzieb z úverov.
Od budúceho roku sa zvýši maximálna výška štátnej prémie na stavebnom sporení zo 66,39 eura na 70 eur. Zároveň však bude treba na jej získanie viac sporiť.
Veľké zmeny v stavebnom sporení sa nakoniec nekonajú a desaťtisícom detí aj naďalej zostane štátna prémia.