Dlhoročnému šéfovi a choreografovi umeleckého súboru Lúčnica v jeho rodnej Hriňovej zriadili pamätnú izbu.
Takmer dva roky po smrti choreografa a šéfa umeleckého súboru Lúčnica chcú na jeho poctu otvoriť pamätnú izbu, ktorá ho pripomenie verejnosti.
Mesto Hriňová získalo grant vo výške 21 500 eur na svoj projekt s názvom Hriňovská drevenica Štefana Nosáľa.
Hlavného choreografa a umeleckého vedúceho Lúčnice Štefana Nosáľa si umelecký súbor pripomína aj počas osláv svojich 70. narodenín.
Aj v roku 2017 svet opustili významné osobnosti zo sveta športu, politiky aj umenia.
JAROSLAV GILÁNI: Udalosť, akou bola posledná rozlúčka so zosnulým profesorom Štefanom Nosáľom v starej budove SND, poskytla zanedbávaný obraz o tom, kam ako Slováci patríme.
Folklórny súbor Lúčnica sa v pondelok popoludní vydal vlakom do Tatier, ešte pred tým však umelci vystúpili na bratislavskej Hlavnej stanici. Odštartovali tak podujatie Lúčnica v Tatrách, ktoré je poctou nedávno zosnulému umeleckému šéfovi a choreografovi súboru Štefanovi Nosáľovi.
Podujatie Lúčnica v Tatrách, naplánované na prvé tri augustové dni, bude poctou celoživotnému dielu zosnulého umeleckého šéfa a choreografa súboru Štefana Nosáľa.
Keď sa z ktoréhokoľvek uhla pohľadu pozeráme na fenomén osobnosti Štefana Nosáľa v celistvosti jeho diela a významu pre slovenskú kultúru, zisťujeme, že odtlačky jeho ambícií sú vidieť ako fosílie na mnohých kultúrnych a spoločenských javoch súčasného Slovenska.
So Štefanom Nosáľom sa do historickej budovy Slovenského národného divadla prišla rozlúčiť široká verejnosť, folkloristi z celého Slovenska, ale aj bývalí a súčasní lúčničiari. Ako vnímali túto veľkú osobnosť slovenského folklóru?
Génius, ktorý pozdvihol slovenskú ľudovú kultúru, umelec, profesionál.
Život a dielo nestora slovenského folklóru profesora Štefana Nosáľa pripomenie vysielanie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).
Kondolencie lúčničiarov a širokej verejnosti sú naplánované na 12:00 a budú trvať do 14:00 v Historickej budove SND.
„Je kumšt urobiť z pôvodného tanca a pôvodnej muziky choreograficko-hudobný tvar tak, aby sa pritom nestratila jeho vôňa a špecifickosť,“ často zdôrazňoval Štefan Nosáľ.
Vo veku 90 rokov zomrel nestor slovenského folklóru Štefan Nosáľ.
Otec z neho chcel mať lekára, mama farára, on však svoj život zasvätil ľudovému tancu. Choreograf Štefan Nosáľ, ktorého štýl charakterizuje tanec Lúčnice už niekoľko desiatok rokov, oslávil 20. januára 90. narodeniny.
Celé Podpoľanie počas víkendu ožilo folklórom a tradíciami. Už pol storočia sa Detva každoročne druhý júlový víkend rozospieva a roztancuje.
Netradičné spojenie má priniesť spoločné predstavenie kapely IMT Smile a umeleckého súboru Lúčnica. Na jednom pódiu sa predstavia v Bratislave a Košiciach.
Roky ubehli, Lúčnica je stále tu a rozpráva nám o nej jej spolutvorca choreograf Štefan Nosáľ. Hoci má už vyše 85 rokov, vyzerá stále dobre, veď celý život strávil medzi tanečnicami z Lúčnice.