Hrôzy vojny a ničenie európskej kultúry Zweiga utvrdili v humanistickom a pacifistickom presvedčení. Po vojne sa aktívne zapojil do protivojnového hnutia.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: „Moderná“ ľavica kradne témy liberálom, tradičná ľavica konzervatívcom. Kto ju teda potrebuje? To pávie perie trčí na všetky strany.
Stefan Zweig vedel, že humanistické európanstvo nikdy nevznikalo po prúde veľkých dejín, ale bolo vždy len a len výsledkom sily jednotlivého ľudského ducha ochotného sa veľkým dejinám vzoprieť.
Je to brilantná kniha neoceniteľnej hodnoty a predovšetkým varovný prst pre dnešnú Európu, v mnohom až zarážajúco podobnú tej predvojnovej.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Spoločenské vedomie spred 2. svetovej vojny zahanbovalo každého intelektuála, ktorý by sa nepridal naľavo. Teraz je to presne naopak.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Čoraz menej ľudí chodí voliť, ich voľba je ukázať vztýčený prst. Tento ušomraný tlak však nikomu nestúpi na otlak, skôr naopak.
Prvé slovenské vydanie diela velikána svetovej literatúry Stefana Zweiga vyšlo až 40 rokov po jeho smrti.
Slávna autobiografia viedenského rodáka zachytáva spoločenské a politické zmeny od konca 19. storočia až po začiatok 40. rokov minulého storočia.
Šachová novela je literárnou perlou Zweigovej novelistickej a poviedkovej tvorby. Autor v diele bravúrne rozvíja príbeh, ktorý vyvrcholí konfrontáciou dvoch šachových majstrov.