Štítna žľaza je veľmi dôležitý, pre organizmus nevyhnutný orgán, ktorý prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov v tele.
Málo sacharidov, PMS, antibiotiká či málo spánku... Tak "málo" stačí a je po nálade!
Hypotyreóza je ochorenie, ktoré vzniká z nedostatku hormónov štítnej žľazy. Vzniká najčastejšie ako následok chronického autoimunitného zápalu štítnej žľazy či po operáciách štítnej žľazy.
Struma znamená chorobné zväčšenie štítnej žľazy, ktorá sa nachádza na prednej strane krku, tesne pod štítnou chrupkou hrtana.
Je zodpovedná za mnoho dôležitých úloh, ktoré ovplyvňujú chod organizmu. Kým pracuje ako má, vôbec o nej nevieme. Problémy sa začnú, keď dôjde k výkyvom jej činnosti. Štítna žľaza.
Gravesova-Basedowova choroba je ochorenie, keď imunitný systém tvorí protilátky proti štítnej žľaze. Ochorenie môže postihovať aj oči, ktoré vystupujú z jamiek.
Na to, aby sme mali dostatočný príjem jódu nenahraditeľného pri produkcii hormónov štítnej žľazy, stačí používať jodidovanú soľ. Je základ všetkého.
Vo vyspelých krajinách sú časté imunologicky podmienené ochorenia. Popri alergiách pribúdajú autoimunitné choroby, najčastejšie ochorenia štítnej žľazy.
Hormóny štítnej žľazy sú potrebné pre normálny metabolizmus a fungovanie organizmu. Ich základným stavebným kameňom je jód. Pre zdravie má obrovský význam.
Fungovanie hormónov objavili poľnohospodári. Všimli si, že samce zvierat, ktorým odstránili semenníky, neprišli iba o plodnosť. Zmenil sa aj ich vzhľad a povaha.
Estrogén - hormón ženskej krásy. Vďaka nemu sú ženy sexuálne príťažlivé, pôsobia mlado a nežne, majú lesklé vlasy a čistú pleť. Jednoduchšie - aj vďaka estrogénu sa páčia.