OLIVER BAKOŠ: Prečo by sme sa mali nečinne prizerať na prenasledovanie ľudí v minulosti, keď ešte stále môžeme poriadne šikanovať tých súčasných?
Pamiatka v juhozápadnom Anglicku je zapísaná na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Ľudia v období neolitu sa stali poľnohospodármi a striedanie ročných období ich inšpirovalo k tomu, že 25-tonové balvany postavili podľa pohybu Slnka.
Archeológovia objavili na farme v južnom Španielsku jednu z najväčších známych megalitických stavieb v Európe, ktorú ľudia zrejme využívali rovnako ako Stonehenge.
Vajíčka črevných parazitov nájdené v 4500 rokov starých výkaloch naznačujú, že sa stavitelia Stonehenge v zime zúčastňovali hostín, ktorých súčasťou boli aj zvieracie vnútornosti.
Najstaršiu zachovanú mapu hviezdnej oblohy vystaví Britské múzeum na budúci rok počas výstavy v pravekom megalitickom komplexe Stonehenge.
Projekt v hodnote 1,9 miliardy eur by zasahoval do územia pamiatky.
Britskí archeológovia veria, že našli miesto, kde pôvodne stál prehistorický monument, ktorý je teraz dominantou Stonehenge.
Oponenti kritizujú skutočnosť, že zatiaľ čo tunel nepovedie priamo pod lokalitou, jeho vstupy budú vybudované v rámci širšieho ochranného pásma pamiatky.
Vedci objasnili pôvod megalitov, z ktorých pozostáva prehistorická archeologická lokalita Stonehenge, nachádzajúca sa v anglickom grófstve Wiltshire.
Odborníci sa domnievajú, že slúžili ako hranica posvätnej oblasti.
V priebehu rokov ohrozovali mnohé známe pamiatky - od lokálnych po tie svetoznáme - vojny, požiare, nepriaznivé počasie aj ľudské rozhodnutia.
Tisíce ľudí sa v nedeľu ráno zhromaždili v prehistorickej lokalite Stonehenge, aby privítali prvý východ slnka po zimnom slnovrate.
Približne päť tisíc rokov potom, ako ľudia na Britských ostrovoch začali stavať Stonehenge, sa vedci dozvedeli, odkiaľ kamene na túto unikátnu stavbu pochádzali.
Vedci vyriešili ďalšiu zo záhad, ktorými je opradená britská megalitická stavba Stonehenge.
Stonehenge ako ohrdnutý dar, tajomné čísla v Central parku, Ermitáž plná dravcov, Eiffelovka s hákovým krížom – málo známe fakty o známych pamiatkach.
Archeológovia objavili pod zemou neďaleko známej megalitickej stavby Stonehenge v južnom Anglicku stovku kameňov, ktoré by mohli predstavovať najväčší zachovaný prehistorický objekt v Británii.
Britskí archeológovia pomocou moderných technológií zistili, že Stonehenge nestál ako osamelý monument, ale bol obklopený najmenej 17 ďalšími svätyňami.
Vo svetoznámom anglickom prehistorickom mieste Stonehenge, ktoré ročne pritiahne až milión návštevníkov, otvorili múzeum mapujúce jeho históriu.