Žiaci základných škôl si už čoskoro budú podávať prihlášky na stredné školy. Na základe zmeny zákona sa prihlášky podávajú vo februári namiesto pôvodného marcového termínu. Času na výber strednej školy teda už nie je veľa. Ktorá je tá pravá? Prinášame vám praktický prehľad typov stredných škôl a ich vzdelávacích programov.
Už päť rokov funguje na Slovensku nový vzdelávací systém - duálny, kombinujúci výučbu s praxou. Prečo by si ho žiaci mali vybrať spomedzi iných?
Čo sa oplatí viac? Študovať na strednej škole, ktorá vyučí vo vybranom odbore, alebo získať všeobecné vzdelanie bez konkrétnej špecializácie?
Kedy sa konajú prijímačky? Aké sú typy stredných škôl? Aké vzdelanie môže žiak získať na týchto školách?
Zvoliť si strednú školu je asi prvým vážnym rozhodnutím v živote dieťaťa. A hoci mu s tým pomáhajú rodičia, ktorí zaň aj neraz sami rozhodnú, netreba to podceňovať.
"Väčšinou do nás tlačia len fakty," hovorí Xenia, ktorá je na olympiáde tretí raz. "Podľa mňa je to super súťaž. Človeka prinúti porozmýšľať," dodala.
Čoraz väčší nedostatok pracovnej sily v stredoeurópskom regióne zvyšuje dopyt po absolventoch stredných škôl nielen na Slovensku, ale aj v susednom Česku.
Špeciálna príloha Kam na strednú školu už 19. 1. 2017 v denníku Pravda.
Najprv ju navštívili tajne, neskôr oficiálne. Britskú automobilku Jaguar Land Rover, ktorá postaví pri Nitre výrobný závod, upútala Stredná odborná škola polytechnická v Nitre.
Pri výbere školy treba zohľadniť aj názor zamestnávateľov. V každom slovenskom kraji poznáme najlepšiu strednú odbornú školu.
Stredná odborná škola technická v Šuranoch spolupracuje s firmami už od roku 1996. Odvtedy sa na spolupráci dohodli s 30 firmami.
Študenti SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste štyri hodiny letovali, zvárali, skladali súčiastky, skúšali, či sa im na zariadení rozbliká maják...
O murárčinu nie je na Slovensku záujem, a tak často toto remeslo robia aj tí, ktorí sa ho nevyučili.