Dosiaľ boli okenné sklenené tabule spájané najmä so stredovekými kostolmi a hradmi.
Verejnosť mohla na vlastné oči vidieť, ako mohlo prebiehať stredoveké bombardovanie Trnavy.
Aj medzi katmi sa našli dobrí ľudia i grázli.
Dôkazov o vydarených chirurgických zákrokoch z doby stredoveku veľa nemáme. Vedci teraz jeden taký našli, nie sú však zatiaľ schopní ho vysvetliť.
Naši stredovekí predkovia nám zanechali biologický odkaz: Gény, ktoré im mohli pomôcť prežiť mor, nás v súčasnosti robia náchylnejšími k niektorým chorobám.
Repliku katapultu zhotovili podľa nákresu z knihy Bellifortis, ktorú asi v roku 1405 zostavil nemecký vojenský inžinier Konrad Kyeser von Eichstadt.
Veľké epidémie sprevádzajú ľudstvo už po tisícročia. V minulosti sa im darilo najmä kvôli zanedbanej hygiene. Mnohé opatrenia sa však využívajú dodnes.
Aká je sila rozprávok? Zaujímajú sa deti o históriu? Pomôcť môže aj podujatie Rytieri a princezné.
Uplynulý rok priniesol archeológom, ktorí sa zamerali na skúmanie slovenských hradov, zaujímavé momenty.
Dá sa vytvoriť krajina, do ktorej netreba vkladať žiadnu energiu, a pritom produkuje nesmierne hodnoty, dáva ľuďom potraviny, vodu a ešte k tomu aj úžasne vyzerá?
Poklad nevyčísliteľnej hodnoty. Tak sa hovorí nálezu, ktorý v Zemianskom Vrbovku objavili miestni roľníci Ján Štimel s bratom Pavlom a so slúžkou.
S Angelikou Herucovou, internou doktorandkou na oddelení najstarších dejín Historického ústavu SAV sme sa rozprávali o vrcholnom stredoveku na našom území, ale aj o palatínoch, filmoch a stredovekej korupcii.
Odkiaľ a kam ideme? Má človek okrem seba samého nejakého skutočného nepriateľa? Odpovede sa snaží nájsť nová kniha Bludné kamene.
HANA CHORVÁTOVÁ: Pri pohľade do minulosti si neraz mnohí ľudia pomyslia, aké boli minulé éry často bez zmeny, statické a nemenné.
Do jednej z trnavských hradobných bášt nasťahovala skupina nadšencov 14. storočie. Izbu pod vrcholom prerobili na tajomnú „dámsku“ izbu.
Masť je zmesou obsahujúcou cesnak, pór, víno a kravské žlčové kyseliny. V boji s odolnými baktériami bola rovnako účinná ako moderné antibiotiká.
Stredoveký hrad Carcassonne pôsobí ako z rozprávky. Opevnené mesto na juhu Francúzska patrí k najzachovalejším v Európe.
Fínske mesto Rauma s najväčším počtom drevených domov v Škandinávii, láka na útulné kaviarne a blšie trhy v stredovekých uličkách.
Archeológovia objavili na Pustom hrade vo Zvolene cenné nálezy z doby kamennej a bronzovej. Najvzácnejšie sú bronzové kovanie a minca kráľa Ondreja III.
V nedeľu, 21. septembra 2014 sa budete môcť dotknúť histórie a vrátiť sa do stredoveku Nitrianskeho hradu.