Príbeh Samanthy Smithovej, ktorá v roku 1982 poslala list najvyššiemu predstaviteľovi Sovietskeho zväzu Jurijovi Andropovovi, a ten ju potom pozval na návštevu ZSSR.
Pád rakety na Poľsko poukázal na význam presného a rýchleho vyhodnotenia udalosti. V období studenej vojny niektoré takéto prípady priviedli svet na pokraj jadrovej katastrofy.
KAROL LOVAŠ: Nikto demokracii neublíži viac ako tí, ktorí nepochopili, čo to znamená – byť demokratom. Umelé osobnosti. Prázdne nádoby.
Pri jadrovom útoku mali Bratislavu a ďalších 7 miest čiastočne evakuovať . Plán mal k svojej realizácii najbližšie v októbri 1962, keď vrcholila karibská kríza.
BORIS ZALA: Gorbačov nepochybne vedel, že reformu si vyžaduje aj samotný Sovietsky zväz.
Ako vnímal bývalého sovietskeho lídra Michaila Gorbačova, ktorý zomrel vo veku 91 rokov, Herb Meyer, ktorý slúžil vo vláde Ronalda Reagana.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Okupácia Československa sa pre nás stala zásadným míľnikom spoločenského vnímania dejín.
Príbehy tých, ktorí sa pokúsili prejsť cez berlínsky múr, sú smutným príkladom krutosti obdobia studenej vojny.
Zostane americká basketbalistka Brittney Grinerová (31) v ruskom väzení? Alebo sa ju Moskva bude usilovať za niekoho vymeniť?
IVAN HOFFMAN: Svet už v minulosti na prahu jadrovej apokalypsy stál.
Viac ako 3 250 zavraždených, 35-tisíc mučených, desaťtisíc väznených. To je tragická bilancia režimu filipínskeho diktátora Ferdinanda Marcosa.
"Protekcionizmus a jednostrannosť nikoho neochránia. V konečnom dôsledku poškodzujú záujmy iných (krajín), ako aj vlastné," vyhlásil čínsky prezident.
Nebola to výmena niekde nadránom na zahmlenom moste. Ale časy studenej vojny sa predsa len do istej miery pripomenuli.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Pred 53. rokmi sa odohrala invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Expozíciu pozostávajúcu z 20 panelov s množstvom zaujímavého textu a fotografií sprístupnili pri príležitosti 60. výročia výstavby Berlínskeho múru.
Rusko má v Nemecku podľa šéfa nemeckej kontrarozviedky veľmi komplexný záujem o takmer všetky politické oblasti, pričom jeho metódy sú čím ďalej tvrdšie a prostriedky brutálnejšie.
IGOR DANIŠ: Prečo práve teraz boli zverejnené fakty ohľadne výbuchu v muničnom sklade v Česku? Museli byť známe dlhšie a niekto ich držal v zásuvke. Cui bono?
Shultz oslávil svoje 100. narodeniny 13. decembra minulého roku.
IVAN HOFFMAN: Štáty strednej a východnej Európy prepásli historickú príležitosť na neutralitu po rozpade Varšavskej zmluvy. Šlo o ten typ fatálnej geopolitickej chyby, ktorú nemožno napraviť.
Bol jedným z hlavných špiónov počas studenej vojny. Za mrežami v Londýne mal stráviť až 42 rokov, ale podarilo sa mu utiecť. Zomrel v Moskve vo veku 98 rokov.