Pravda vo svete ľudí, na rozdiel od rozprávok, nie je čiernobiela, a krv preliata vo vojne je vždy červená.
Spasského prehra znamenala ukončenie sovietskej hegemónie.
Rusi do každej vojny vstúpili v zlom stave, potom ale postupne, vďaka vysokému počtu ľudí a nulovému rešpektu k ich strate, sa dostali do formy.
Bývalá vláda strany PiS sa dostala do viacerých sporov s EÚ, ktoré sa týkali právneho štátu alebo životného prostredia. V dôsledku toho došlo k zmrazeniu miliárd eur z fondov EÚ pre Varšavu.
Terézie Javorskej, ktorá bola agentkou komunistickej tajnej služby v BBC, sa zastal uznávaný britský reportér. Prečo podpísala spoluprácu s ŠtB?
Terézia Javorská pracovala pre BBC i pre československý komunistický režim, Pavel Minařík pôsobil ako agent ŠtB v Rádiu Slobodná Európa.
MARIÁN REPA: Henry Kissinger bol v očiach mnohých oslavovaným stratégom studenej vojny. Na druhej strane, bol vnímaný ako zástanca americkej globálnej hegemónie a najmä ako obrovský cynik.
Príbeh Samanthy Smithovej, ktorá v roku 1982 poslala list najvyššiemu predstaviteľovi Sovietskeho zväzu Jurijovi Andropovovi, a ten ju potom pozval na návštevu ZSSR.
Pád rakety na Poľsko poukázal na význam presného a rýchleho vyhodnotenia udalosti. V období studenej vojny niektoré takéto prípady priviedli svet na pokraj jadrovej katastrofy.
KAROL LOVAŠ: Nikto demokracii neublíži viac ako tí, ktorí nepochopili, čo to znamená – byť demokratom. Umelé osobnosti. Prázdne nádoby.
Pri jadrovom útoku mali Bratislavu a ďalších 7 miest čiastočne evakuovať . Plán mal k svojej realizácii najbližšie v októbri 1962, keď vrcholila karibská kríza.
BORIS ZALA: Gorbačov nepochybne vedel, že reformu si vyžaduje aj samotný Sovietsky zväz.
Ako vnímal bývalého sovietskeho lídra Michaila Gorbačova, ktorý zomrel vo veku 91 rokov, Herb Meyer, ktorý slúžil vo vláde Ronalda Reagana.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Okupácia Československa sa pre nás stala zásadným míľnikom spoločenského vnímania dejín.
Príbehy tých, ktorí sa pokúsili prejsť cez berlínsky múr, sú smutným príkladom krutosti obdobia studenej vojny.
Zostane americká basketbalistka Brittney Grinerová (31) v ruskom väzení? Alebo sa ju Moskva bude usilovať za niekoho vymeniť?
IVAN HOFFMAN: Svet už v minulosti na prahu jadrovej apokalypsy stál.
Viac ako 3 250 zavraždených, 35-tisíc mučených, desaťtisíc väznených. To je tragická bilancia režimu filipínskeho diktátora Ferdinanda Marcosa.
"Protekcionizmus a jednostrannosť nikoho neochránia. V konečnom dôsledku poškodzujú záujmy iných (krajín), ako aj vlastné," vyhlásil čínsky prezident.
Nebola to výmena niekde nadránom na zahmlenom moste. Ale časy studenej vojny sa predsa len do istej miery pripomenuli.