Štatistiky hovoria, že každý piaty slovenský vysokoškolák študuje v zahraničí. Našich študentov ťahajú na zahraničné školy rôzne dôvody, pre rodičov však toto štúdium predstavuje značnú finančnú záťaž.
V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že vysoká škola nie je pre každého jediným správnym smerom. Sú aj iné cesty k osobnému a profesionálnemu rozvoju, ako je odborné vzdelávanie, tréningy alebo podnikanie.
Niekoľko odborov na vysokých školách má zvyčajne dobré uplatnenie na trhu práce. Je však dôležité si uvedomiť, že situácia sa môže meniť v závislosti od krajiny, regiónu a aktuálnych trendov.
Štúdium na vysokej škole nie je vôbec lacná záležitosť a ukrojí z rodinného rozpočtu tisíce eur.
Výber vysokej školy je zásadné rozhodnutie, myslite najmä na to, aké uplatnenie v praxi vám získané vedomosti umožnia.
Diskusia so zapojenými stranami na rad prichádza až teraz. Obdobný projekt spustil pred rokmi aj Babiš. V Čechách priznávajú, že výsledky zatiaľ nevidno.
V dennej forme štúdia sa na štátnych a verejných vysokých školách platí školné len v určitých prípadoch. Kedy od váš môže škola pýtať peniaze za štúdium?
Aké je to na vysokej škole a ako sa treba učiť? Prinášame prehľad tipov a trikov, ktoré pomôžu čerstvým vysokoškolákom.
Pre väčšinu mladých ľudí je maturita prvou z veľkých životných skúšok. Ak sa rozhodnú študovať na vysokej škole, čaká ich krátko nato ďalšia, prijímačky. Čo je dôležité pre ich zvládnutie?
Fond na podporu vzdelávania poskytuje pôžičky študentom vysokých škôl. V akademickom roku 2021/2022 sú vyčlenené financie v celkovom objeme 7 000 000 eur.
Náklady na štúdium na vysokej škole sú vysoké. Samotná škola je síce zadarmo, ale študent potrebuje učebnice, ubytovanie, stravu. Pomôcť môžu aj špecializované úvery.
Prvým krokom pre štúdium na vysokej škole je podanie prihlášky. Čo všetko musíte urobiť?
Akademický rok sa síce začal, ale prednáškové sály a internáty sú prázdne. Je z hľadiska nákladov štúdium z domu lacnejšie? Koľko stojí vysoká škola a ako ju zaplatiť?
Mnohí študenti riešia problémy s financovaním svojho štúdia na vysokej škole. Je ale spôsob, ako im trochu pomôcť. Aké sú druhy štipendií a ako ich získať?
Rektori slovenských vysokých škôl vysvetľujú, prečo je dobré študovať práve na ich škole. Ich minulosť aj súčasné ciele sú veľmi rôznorodé.
Chystáte sa maturovať alebo máte už maturitné vysvedčenie doma a uvažujete o ďalšom štúdiu? Na výber máte vysoké školy alebo rôzne typy pomaturitného štúdia.
Uchádzač prijatý na štúdium sa stáva študentom odo dňa zápisu na štúdium. Študent, ktorý štúdium prerušil, sa stáva študentom odo dňa opätovného zápisu na štúdium.
Stredoškoláci si môžu vyskúšať jeden deň v koži vysokoškoláka.