Čo také nám môže prastará, no pritom obyčajná ryba, ktorá sa stráca medzi prstami, povedať o zdraví najväčšej rieky Európskej únie a vôbec všetkých vôd?
Zalievate zeleninu, ovocie, kvety? A myslíte tiež na vinič? Mali by ste.
Nepriaznivé prírodné podmienky, škodcovia, choroby aj nevhodná starostlivosť – to všetko môže ohroziť zdravie rastlín.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Svoje množstvá vody si žiada aj priemysel, a problémy, ktoré tým vznikajú, rieši opäť len tak, že svoje prevádzky presúva – tam, kde zatiaľ voda je.
JOZEF SEDLÁK: Žijeme v dobe extrémov, ale takmer na ne nereagujeme. A ak, tak až vtedy, keď sa prelomia hrádze.
RADOVAN GEIST: Románsky kostol Sant Roma de Sau je pripomienkou, že klíma v Európe sa mení. Ak nechceme čeliť katastrofálnemu nedostatku potravín, musí sa prispôsobiť aj európske poľnohospodárstvo.
Tohtoročná suchá zima vo Francúzsku zhoršila stav už tak vyčerpaných zásob vody z roku 2022.
Niet vari záhradkára, ktorý v posledných rokoch nebojoval so suchom. Zrejme poznáte ten pocit, keď sa v obavách o svoju úrodu musíte veľmi snažiť, aby vaša záhrada zostala zavlažená.
PAVEL MATEJOVIČ: Aj keď aktuálne nie je územie Slovenska konfrontované so suchom, sú oblasti Európy, ktoré trpia absenciou zrážok už od vlaňajšieho leta. Týka sa to najmä Španielska, južného Francúzska a severného Talianska.
Najmenej ohrozené suchom sú severné okresy, a to Námestovo, Dolný Kubín a Čadca.
Regionálna vláda už zaviedla prísne limity.
Stav podzemných vôd je alarmujúci.
Na rekordne nízku úroveň klesla aj hladina v Gardskom jazere, kde sa kvôli tomu dá napríklad dostať suchou nohou na ostrovček, kam sa obvykle pláva loďou.
Horské lesy reprezentuje hlucháň. Oceány veľryba či žralok, africké savany slon, džungle tiger. Ale čo reprezentuje mokrade na juhu Slovenska? Potkan!
Kedy nájdeme odvahu pozrieť sa do nížin, k riekam, kde väčšina z nás žije, a úprimne si priznáme, čo to tu s krajinou stvárame?
Nedostatok zrážok zničil tohtoročnú úrodu a dopadá na životy ľudí.
Experti predviedli svoj „recept“ priamo v teréne.
Európa zažila najhoršie sucho za 500 rokov. Vyschli veľké aj malé rieky a medzi nimi aj Trnávka. Ľudia rýchlo našli „vinníka“ - bobra. Išlo sa naňho s čakanmi.
Sú ľudia, ktorí dokážu vrátiť dážď do vyprahnutej krajiny. Viac v rozhovore prezradí štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Martin Kováč.
Sucho netrápi len Slovensko. Problémy sú po celom svete.