Pôda je vysušená, úroda slabšia a rozdiely extrémne. Kde už stretnete na cestách kombajny?
Zaujímavý vývoj zrážok počas jari zaznamenali odborníci vo vysokohorských polohách, keď napríklad na Lomnickom štíte začiatkom mája chýbal sneh.
Zabudnite na náročné zavlažovacie systémy či plastové fľaše obrátené dolu hrdlom.
Prognózy SHMÚ sú znepokojivé a záhradkárom ostáva jediné – naučiť sa s vodou šetriť.
Nedostatok vlahy bol aj minulý týždeň na takmer celom území Slovenska.
Normálne vlahové podmienky sú len na jednom percente nášho územia!
PAVEL MATEJOVIČ: Konštatovanie, že zimy už nie sú tým, čím bývali, by nebolo veľmi originálne. Presvedčivým dôkazom je aj tohtoročná zima, ktorá sa zaradí k tým miernejším.
Letné dni – definujú sa ako dni, keď je maximálna denná teplota 25 °C alebo viac – vzrástli z 82,4 v roku 1971 na 117,9.
JOZEF SEDLÁK: Po dvoch mesiacoch tropických dní, ktoré boli chudobné na zrážky, dostalo juhozápadné Slovensko vytúžený dážď. Tam, kde spadlo 80 až 120 milimetrov vody, ju pôda lačne vypila.
V 14 gréckych regiónoch už vyhlásili výnimočný stav pre akútny nedostatok vody. Ohrozené sú aj turistami vyhľadávané ostrovy.
Starosta prinútil niekoľko trajektov mieriacich na ostrov, aby sa otočili.
Čiastočnou príčinou je klimatický jav El Niňo, ktorý stlačil hladinu v nádržiach na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia.
Po tom, ako organizátori tohtoročného Febiofestu oznámili mená víťazov jednotlivých súťažných kategórií, premietli záverečný film Sucho od Bohdana Slámu.
Ľudstvo bobra takmer úplne vyhubilo kvôli móde. Klobúkom! A čo na to bobor? Teraz „chce na oplátku“ pomôcť ľudstvu.
Ak hlucháňa necháme vyhynúť, bude to znamenať, že Slovensko stratí ochranu pred katastrofálnymi povodňami a tiež mnohé zdroje pitnej vody.
Čo také nám môže prastará, no pritom obyčajná ryba, ktorá sa stráca medzi prstami, povedať o zdraví najväčšej rieky Európskej únie a vôbec všetkých vôd?
Zalievate zeleninu, ovocie, kvety? A myslíte tiež na vinič? Mali by ste.
Nepriaznivé prírodné podmienky, škodcovia, choroby aj nevhodná starostlivosť – to všetko môže ohroziť zdravie rastlín.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Svoje množstvá vody si žiada aj priemysel, a problémy, ktoré tým vznikajú, rieši opäť len tak, že svoje prevádzky presúva – tam, kde zatiaľ voda je.
JOZEF SEDLÁK: Žijeme v dobe extrémov, ale takmer na ne nereagujeme. A ak, tak až vtedy, keď sa prelomia hrádze.