Typov susedských sporov existuje veľa, takisto sa rôznia spôsoby, ako ich riešiť. Riešenie susedského sporu v zásade možno rozdeliť do dvoch právnych rovín – civilnej roviny a verejnoprávnej roviny.
Právnu úpravu susedských vzťahov rieši Občiansky zákonník. Podľa jeho ustanovení platí, že pri výkone práv vlastníka susedného pozemku nesmie byť konaním vlastníka nehnuteľnosti ohrozený jeho sused.
Často sa stáva, že konáre susedovho stromu prevísajú na váš pozemok a ovocie padá do vášho dvora či záhrady. Komu ale patria jablká, hrušky či slivky, ktoré spadli k vám?
Ako legislatíva upravuje povinnosti vlastníka nehnuteľnosti v súvislosti s obťažovaním a obmedzovaním susedov? Ako možnosti má poškodený vlastník? Môžete vstúpiť na susedný pozemok alebo sused na váš?
Konflikty medzi susedmi sa dajú riešiť viacerými spôsobmi a často je to práve zriadenie vecného bremena. Občiansky zákonník to umožňuje.
Je veľa dôvodov, prečo medzi susedmi vznikajú spory. Prinášame šesť najčastejších. Na koho sa treba obrátiť, ak chcete vaše spory vyriešiť?
Situácií, z ktorých môžu vzniknúť susedské spory, je mnoho. Nadmerný hluk, štekanie psa, konáre stromov visiace k susedom. Riešiť ich možno viacerými spôsobmi.
Spolunažívanie v bytovom dome môže byť náročné. Mohol by s takými ťažkosťami pomôcť aj domový poriadok?
V mestách a na dedinách pribúdajú nezvyčajné burzy, susedské trhy, blšáky. Sú nenápadné, príde možno iba 30 ľudí, no dá sa tam zohnať veľká vzácnosť. Dobré susedstvo.
MIROSLAV LAJČÁK: Dobré ploty robia dobrých susedov, vraví príslovie. Zmyslom je nielen vymedziť hranice majetku, ale aj minimalizovať dôvody na hádky.