Denník Pravda pokračuje v seriáli Svedectvá pravdy. Priblížime povojnové obdobie, najmä päťdesiate roky minulého storočia.
Pravda pokračuje v seriáli Svedectvá pravdy. Priblížime historický úsek dejín Slovenska, keď sa na pozadí úľavy a budovateľského nadšenia začala rúcať demokracia.
Denník Pravda pokračuje v seriáli Svedectvá pravdy. Priblížime povojnové obdobie, najmä päťdesiate roky minulého storočia.
Denník Pravda pokračuje v seriáli Svedectvá pravdy. Priblížime povojnové obdobie, najmä päťdesiate roky minulého storočia.
Množstvo príbehov postupne skladalo mozaiku seriálu Svedectvá pravdy. Sériu článkov uzatvoria zverstvá, ktoré napáchali nemeckí nacisti a slovenskí gardisti v Kremničke.
MARTIN KRNO: Reportáže o fašistických represáliách na Slovensku. Počet zavraždených bol v seriáli Svedectvá Pravdy dlhší ako zoznam tých, čo o tom podávali svedectvá.
Seriál Svedectvá pravdy v šestnástich častiach pripomínal hrôzy druhej svetovej vojny. Táto posledná časť je venovaná Kremničke, kde fašisti zavraždili 747 ľudí.
BOHUŠ PAPRANEC: Pri čítaní seriálu Svedectvá pravdy mi naskakovala husia koža a do očí tlačili slzy. Príbehy o nacistických represáliách nemôžu nikoho nechať chladným.
Ľupčianske gazdinky chystali skromné jedlo na štedrovečerný stôl, keď ich z práce vytrhlo bubnovanie miestneho hlásnika. Správa všetkým vyrazila dych.
Vlak do Brezna býval vždy pristavený na prvej koľaji. V ten deň však nebol. Zvolenská železničná stanica zívala neobvyklou prázdnotou. Stál tam len jeden vozeň.
Náreky žien a plač detí sa ozývali obecným domom i klenovským kostolom. Muži sa tiesnili v kultúrnom dome. Nahnali ich sem nemeckí nacistickí vojaci.
Tokajícke ženy narýchlo chystali svojim mužom a synom poživeň. Mali ísť kopať pre Nemcov zákopy. Ďaleko však nedošli. Povyše dediny ich všetkých postrieľali.
Štrnásť tisovských chlapov nočnou hodinou kráčalo s krompáčmi a lopatami smerom k miestnemu kopcu. Mierili na nich samopaly nemeckých nacistov.
Sotva prebudení cerovskí chlapi hľadeli do hlavní guľometov. Stáli v radoch na ceste pred kostolom, obkľúčení nemeckými nacistami.
Denník Pravda prináša nový seriál Svedectvá pravdy. Pripomíname ním hrôzy druhej svetovej vojny, ktorá sa skončila pred 71 rokmi.
Zúfalý kľakovský richtár Martin Tadian kráčal k susedovmu domu, z ktorého sa ešte dymilo. Vnútri zápach tlejúcich tiel, popol a obhorené časti ľudí. Vrhol sa do popola a prehrabával ho.
Schúlený Ferko sa triasol pod malým stolíkom. S hrôzou v očiach sledoval, ako sa v ich dome kopili postrieľaní ľudia.
Vo vzduchu bolo cítiť zúfalstvo a dym z vypáleného neďalekého Kališťa. Roztrasené, ustráchané ženy z Balážov si k sebe túlili deti a zakrývali ich vlastnými telami.
Šéfkonštruktér vyhnianskej strojárne Juraj Kulka pobozkal manželku a svoje tri dcéry. Neodchádzal nadlho, iba na služobnú cestu. Jeho návratu sa však nikdy nedočkali.
Pre Máriu Vicianovú z Litavy začiatok februára 1945 dával nádej na lepší život. Nedávno sa vydala, do dediny prišla sovietska armáda, koniec vojny bol blízko.