Peter Kotlár krok odôvodnil tým, že nové predpisy uprednostňujú záujmy farmaceutického priemyslu.
"Návrh Pandemickej dohody uprednostňuje viac záujmy farmaceutického priemyslu, a to na úkor suverenity štátov a na úkor ľudských práv," tvrdí Kotlár.
Kontrolu nad osudom slovenského zdravotníctva v čase pandémie však prevzali národniari zo Slovenskej národnej strany.
Dovedna 194 členských štátov WHO v súčasnosti rokuje o dohode, aby boli lepšie pripravené na ďalšiu prípadnú zdravotnú katastrofu, alebo jej úplne zabránili.
V dôsledku klimatickej zmeny sa zvyšuje množenie komárov a výskyt dengue sa v posledných rokoch prudko zvýšil najmä v Severnej a Južnej Amerike.
Počet samovrážd na tomto kontinente je navyše o viac ako pätinu vyšší než inde.
Celosvetovo pribudlo viac ako 4,1 milióna prípadov.
WHO spolupracuje na premenovaní vírusu s odborníkmi z celého sveta, pričom súčasný názov považuje tiež za diskriminačný a stigmatizujúci.
WHO spolu s partnermi a odborníkmi pripravujú tiež zmenu názvu opičích kiahní.
IGOR DANIŠ: Ak očkovanie nedostaneme na požadovanú úroveň, nevyhneme sa úvahe, či by pre určité skupiny nemalo byť povinné. Všetci sa tejto otázky boja.
V Afrike je plne zaočkovaný ani nie jeden z desiatich zdravotníkov.
MARTIN KRNO: Nie náhodou Svetová zdravotnícka organizácia vo svojom najnovšom vyhlásení vyzvala štáty, osobitne tie bohatšie, aby sa zbavili vakcínového nacionalizmu.
ANDREJ MATIŠÁK: Dokáže svet spolupracovať v čase, keď sa zdá, že najlepší recept na problémy je zatvoriť hranice? Prejavíme solidaritu, keď vieme, že zlé veci sa môžu stať každému?
BRANISLAV POTANČOK: Ekonómovia a rozliční prognostici radi vidia verejné zdravotníctvo ako čiernu dieru, kde vraj miznú všetky zdroje, ktoré hospodársky sektor vyprodukuje.
ANDREJ MATIŠÁK: Svet sa mení. Jedno je však stále rovnaké. Nezmenil to ani koronavírus. Americký prezident Donald Trump a jeho vláda stále robia tie isté veci.
MIROSLAV ČAPLOVIČ, PAVOL DEMEŠ: Miera ignorácie pandémie zo strany Lukašenka nemá vo svete obdobu, až na výnimky, ako sú Turkmenistan a Severná Kórea.
MARTIN KRNO: V Žilinskom a Banskobystrickom kraji, ale aj vo Fakultnej nemocnici v Trnave nie je dostatočný počet lôžok na pľúcnych, ba ani na niektorých infekčných oddeleniach.
V rámci Európy viac ako 56-tisíc prípadov osýpok hlásili na Ukrajine.
Rómska osada pri Krížovej Vsi o pol piatej ráno. Manžel Radky Gažíkovej už odišiel do práce, keď zrazu vo dverách ktosi zastane. Postava búcha na okno.
WHO zdôraznila, že v súčasnosti nepredpokladá rozšírenie epidémie mimo región Konžskej demokratickej republiky.