V Židovskom komunitnom múzeu na Heydukovej ulici v Bratislave si možno pozrieť výstavu Architekt Artur Szalatnai-Slatinský a Slovensko. O slávnom bratislavskom architektovi židovského pôvodu hovorí Maroš Borský.
Od prepuknutia bojov v Pásme Gazy sa vo Francúzsku výrazne zvýšil počet antisemitských činov.
Motív útoku na jedinú synagógu vo Varšave, ktorá prežila druhú svetovú vojnu, je nejasný. Podozrivý totiž odmietol vypovedať.
Izraelský veľvyslanec v Poľsku Jakov Livne uviedol, že "nehorázne antisemitské útoky ako tento nemožno dnes tolerovať".
Návštevníkov budú sprevádzať odborníci na históriu seneckej židovskej komunity, riaditeľ Židovského komunitného múzea v Bratislave Maroš Borský, historička Michala Lônčíková a vedúci Mestského múzea v Senci Gábor Strešňák.
Spoznať môžeme aj ďalšie ukážky z architektovej avantgardnej tvorby - vynachádzavo riešené výklady módneho domu, vtipne zakomponovaný sklad kobercov do priekopy Michalskej brány či elegantný dom, v ktorom je dnes Perugia.
Obnovu pamiatky podporili aj granty, ale celkové odhadované náklady sú až milión eur.
Jej obnova a rekonštrukcia si vyžiada vyše milión eur.
Bratislavské Podhradie, ktoré zbúrali v 60. rokoch, už zväčša pripomínajú len staré snímky, pohľadnice či dokumentárne filmy. Vďaka virtuálnej realite však doň teraz môžu nazrieť aj súčasníci.
Podľa starostu židovskej osady v Predjordánsku bola budova synagógy nedokončená a preto bolo zhromažďovanie ľudí v nej nebezpečné.
Takmer polstoročie ležali stĺpy niekdajšej martinskej synagógy vo dvore jednej z miestnych rodín. Zarastené trávou, mierne vryté do zeme.
Takéto osídlenie nebolo v centre Trnavy podľa vedúceho archeológa Andreja Žitňana doposiaľ doložené.
MARIÁN REPA: Ak niekto v najväčší židovský sviatok zaútočí na synagógu a zabije pritom dvoch ľudí, je zrejmé, že tým chce vyslať signál o svojej nenávisti.
Nemeckom otriasol útok na synagógu v Halle.
V jedinej zachovanej bratislavskej synagóge na Heydukovej ulici sa práve koná výstava Poklady Židovského múzea v Prešove. Sú to naozaj vzácnosti, hoci väčšinou sú z papiera.
Slovenská speváčka Zuzana Mikulcová zverejnila 360-stupňový videoklip k pesničke Kis Kece Lányom. Maďarskú ľudovú pieseň so svadobným motívom zapísal Béla Bartók ešte v roku 1907.
O život pri streľbe prišla 60-ročná Lori Kayeová.
Zahynulo tam 11 ľudí zahynulo a ďalších šesť utrpelo zranenia.
Synagóga bola plná ľudí, pretože v nej prebiehal pravidelný sobotňajší obrad.
Zberateľské poklady záchrancu židovského kultúrneho dedičstva Eugena Bárkányho vystavujú po prvýkrát v bratislavskej synagóge.