Syndróm vyhorenia je podľa Kováča stav fyzického a emocionálneho vyčerpania súvisiaceho s prácou, ktoré je sekundárnym dôsledkom dlhodobého pracovného stresu.
Dôležité je venovať pozornosť varovným signálom nášho tela a prijať vhodné opatrenia najmä na zníženie stresu a obnovenie rovnováhy medzi pracovným a osobným životom. Dôležité sú tiež zmeny v životnom štýle.
Jedným z dôvodov je digitalizácia.
Všetko je o intenzite. Ak budete cvičiť každé ráno Päť Tibeťanov, je to v poriadku. No ak si každý deň vyhradíte hodinu a pol vo fitku skôr či neskôr príde k preťaženiu.
Ak sa vám robí zle od žalúdka, len čo zapnete počítač, alebo len tak civiete do prázdna miesto toho, aby ste sa rozbehli, diagnóza môže byť: VYHORENIE. Čo s tým?
Český psychiarer Jaroslav Maxmilián Kašparů o syndróme vyhorenia napísal a sám ho aj zažil. Priznáva, že zlyhával v oboch poslaniach - psychiatra i kňaza.
Ide o tretinu z vyše 230 000 skúmaných pacientov. Do pol roka im diagnostikovali neurologické a psychické problémy, píše štúdia v časopise The Lancet Psychiatry.
MARIÁN REPA: Práca z domu je po novom pre firmy povinná a inšpektori budú kontrolovať dodržiavanie tohto nariadenia. Ďalšia ukážka zbytočného byrokratického šikanovania?
Zaklapli za sebou bránu nemocnice a zanechali za sebou stres a neznesiteľné pracovné podmienky.
Žiť vyvážený život a striedať záťaž s odpočinkom pomáha predísť syndrómu vyhorenia, ktorý sa v spoločnosti objavuje stále častejšie.
Burn-out, syndróm vyhorenia alebo vypálenia z hľadiska pohlavia ohrozuje najmä ženy. Čo je syndróm vyhorenia a ako sa mu brániť?
Dlhodobé pracovné voľno, nazývané aj sabbatical, by mohlo pomôcť zamestnávateľom aj zamestnancom. Nie je to však jednoduché ani lacné riešenie.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje syndróm vyhorenia za "fenomén súvisiaci s prácou", nie za chorobu.
Jedným zo základných pravidiel, ktoré pomáhajú vyvarovať sa vzťahovému vyhoreniu, je komunikácia.
Bipolárna porucha, narcisismus, schizofrénia... To sa ľahko povie! Slovníček z odboru psychiatrie zaplavil náš jazyk.
Veľa ľudí si stále myslí, že výsledkom tvrdej práce je úspech a tiež, že čím viac pracujeme, tým je náš život kvalitnejší.
V čase, keď je pozornosť sústredená na vzhľad, sa objavujú nové poruchy spojené s predstavou o vlastnej osobe, ktoré treba brať kvôli ich vplyvu na zdravie, vážne.
So syndrómom vyhorenia sa dnes stretávajú nielen dospelí, ale postihuje aj študentov.
Syndróm vyhorenia je oficiálnou diagnózou a má aj svoje prvé varovné príznaky. Jedným z nich je, že vás robota prestáva baviť a nevidíte v nej zmysel.
Žijeme v hektickom období a naša stresová odolnosť je nízka. Viacerým príliš angažovaným hrozí aj syndróm vyhorenia. Veľmi vyčerpaní organizmus má množstvo Slovákov.