Je to len nezištná pomoc alebo darca očakáva aj odplatu? Už viac ako desať dní pôsobia v Taliansku ruské tímy, ktoré poslala Moskva do boja proti koronavírusu.
Niektorí sú presvedčení, že Taliani platia daň pre svoju príslovečnú spoločenskú povahu a zmysel pre rodinu, ktorá umožnila vírusu rýchle šírenie.
Keď pred tromi týždňami v Taliansku zaviedli obmedzenie pohybu, začali sa po internete šíriť videá Talianov, vyjadrujúcich spevom z balkónov spolupatričnosť s ostatnými.
V Taliansku je to najhoršie: "Keď počujete, koľko ľudí zomrelo, zovrie vám srdce,“ prezradila v telefonickom rozhovore pre Pravdu Romana Inovecká (46).
V Taliansku v piatok podľahlo nákaze spôsobenej koronavírusom rekordných 919 ľudí. Celkový počet mŕtvych tak v krajine stúpol na 9134.
Ak nemocnice v bohatom regióne Lombardska sú kvôli súčasnej pandémii na pokraji kolapsu, pre juh krajiny to znamená, že tamojší zdravotnícky systém nemá šancu prípadný podobný scenár zvládnuť.
Dva týždne talianska vláda opakuje výzvu, ako zvládnuť šírenie koronavírusu: Zostať doma. Pre tisíce ľudí bez strechy nad hlavou je požiadavka nebyť na ulici nesplniteľná.
Herečka Antónia Lišková už pred bezmála dvoma týždňami varovala slovenských krajanov, aby sa pripravili na hrozbu vírusovej epidémie.
Mestečko Vo, kde zaznamenali prvú obeť pandémie v Taliansku, sa stalo objektom štúdie, ktorá naznačuje, ako by vedci mohli neutralizovať šírenie COVID-19.
Roberto hľadí zo svojho okna raz doprava, raz doľava, ale malá ulička v srdci Ríma, kde sa obvykle tlačia turisti a obyvatelia tejto starej štvrti, zostáva prázdna.
Problém s dezinformáciami okolo pandémie spôsobenej koronavírusom sa netýka len alarmujúcich zverejnení, ale aj pozitívnych tvrdení.
Ak je Taliansko aspoň do istej miery indikátorom toho, čo sa môže stať v iných krajinách, tak sme vo veľmi problematickej situácii, tvrdí profesor Erik Jones.
V centre Ríma niekto rozdával za stierače áut ružové odkazy so srdiečkami a nápisom: "Tutto andrá bene (Všetko bude dobré)".
Herečka Antónia Lišková posiela Slovákom správu priamo z Ríma, apeluje na ich zodpovednosť.
BRANISLAV POTANČOK: Koronavírus nemilosrdne preveruje nielen slovenské zdravotníctvo, ale aj celú vládu a obyvateľstvo. Odhalí naše slabiny a biblicky oddelí zrno od pliev.
Zastavia Taliani koronavírus? Karanténa platí pre celú krajinu a zasiahne 60 miliónov ľudí. Taliansko už má viac ako 463 obetí, čo je najviac mimo Číny.
"Ráno v Miláne bolo pokojné. Áno, obyvatelia sa trocha sťažujú, ale reakcie sú skôr: O.K., poďme na to,“ povedala novinárka Maria Serena Nataleová.
Sever Talianska s mestami Miláno či Benátky je v karanténe. Taliansko je najhoršie postihnutou európskou krajinou koronavírusom.
Počet prípadov nákazy koronavírusom na celom svete prekročil 100-tisíc. V Taliansku majú rekordný počet mŕtvych. Vláda možno uzavrie celé Lombardsko.
MARTIN KRNO: Ide najmä o to, aby neostali zaskočení ľudia, aby nevyvolávali paniku a aby namiesto konšpiratívnych teórií, ktoré sa šíria éterom, počúvali rady odborníkov.