Militantné hnutie tiež potvrdilo, že chce nadviazať s Nemeckom oficiálne a intenzívne diplomatické styky.
Front národného odboja pokračuje v boji.
Nemecká kancelárka to zdôvodnila potrebou pokračovania evakuácií ohrozených osôb a zabezpečenia dodávok humanitárnej pomoci pre Afgancov.
Taliban poslal na ženy špeciálne jednotky. Extrémistické hnutie ukazuje, ako si po odchode zahraničných jednotiek predstavuje v Afganistane vládu.
Ku streľbe došlo v reakcii na dosiaľ nepotvrdené správy o tom, že Taliban dobyl Pandžšír, poslednú afganskú provinciu, ktorá mu ešte kládla odpor.
Vzbúrenci v Pandžšíri takéto tvrdenia odmietajú.
Po chaotickom odchode zahraničných vojakov z kábulského letiska západné krajiny prísne obmedzili finančnú pomoc pre Afganistan.
Pandžír je poslednou afganskou oblasťou, ktorú nemá Taliban pod kontrolou. Oblasť nedobyl ani v minulosti a nepodarilo sa to ani sovietskej armáde.
Vodcovi radikálneho hnutia Taliban bude podriadený premiér aj prezident.
Osobitný zástupca premiéra Johnsona pre Afganistan odcestoval do katarskej metropoly Dauha, aby sa tam stretol so zástupcami Talibanu.
Hovorca Talibanu zdôraznil, že Taliban chce, aby Afganci ostali vo svojej krajine.
Je veľmi dôležité vidieť, aké budú prvé kroky Talibanu pri riadení Afganistanu. Potom možno vyvodiť závery," vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Na palube špeciálu boli prevažne ženy a deti.
"Nemali by to byť preteky, kto zoberie najmenej Afgancov,“ povedala profesorka migračných štúdií Melissa Siegelová.
Áchúndzáda sa nikdy neobjavil na verejnosti a miesto jeho pobytu bolo do značnej miery neznáme.
OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov znepokojila nesprávna myšlienka, či sa minister obrany SR Jaroslav Naď čisto zhodou okolností nepridal na stranu Talibanu.
Je dôležité, čo spraví Taliban teraz a nie to, čo robil v minulosti, povedal turecký prezident Erdogan.
Taliban už mal určiť nových predstaviteľov vrcholných štátnych inštitúcií, vrátane centrálnej banky či ministerstiev zdravotníctva a školstva.
Skupine 20 Afgancov s väzbami na slovenských občanov sa nepodarilo dostať na letisko.
Bičovanie, odseknutie končatín, popravy - tak islamskí fundamentalisti trestali prehrešky, pripomína Obaidullah Mir, afganský lekár, ktorý pracuje na Slovensku.