Čínske ministerstvo uviedlo, že Hongkong sa teraz posúva smerom od "chaosu k stabilite a prosperite".
Hongkong v minulosti pietne akcie povoľoval, v posledných rokoch však úrady spomienkové akcie potláčajú.
Čínska vláda tradične robí všetko pre to, aby si ľudia nemohli pripomenúť masakru na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien–an–men).
Zákon schválili v pomere 41:1. Opoziční prodemokratickí zákonodarcovia zákon považujú za porušenie slobody prejavu a práv.
ĽUBOMÍR FELDEK: Tri dni po tom, čo tanky zmasakrovali študentov na Námestí nebeského pokoja, som čínskemu veľvyslanectvu poslal telegram.
Pred 30 rokmi nafotil Tank Mana. Osamelého Číňana v bielej košeli a v čiernych nohaviciach, ktorý zastavil valiace sa tanky na Námestí nebeského pokoja.
Zároveň zdôraznila, že musia byť rešpektované všetky aktivity zacielené na pripomenutie týchto udalostí.
Podľa údajov ľudskoprávnych organizácií v posledných dňoch a týždňoch úrady pozatýkali desiatky čínskych aktivistov.
Masaker demonštrujúcich študentov pre Čínu znamenal stratu tváre v zahraničí a dodnes predstavuje citlivú tému čínskej histórie.
Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vyzval Čínu, aby odhalila podrobnosti o ľuďoch zabitých, zmiznutých alebo zadržaných pred 29 rokmi.
Čína v sobotu pravdepodobne prepustila na slobodu posledného väzňa zadržiavaného v súvislosti s prodemokratickými protestami na Tchien-an-men v roku 1989.
Jang Ťien-li (51) bol pred 25 rokmi svedkom masakra na námestí Tchien-an-men. Hovorí o tom v rozhovore pre denník Pravda.
Pred 25 rokmi čínska vláda ukončila demonštrácie v Pekingu a ďalších mestách nasadením armády. Táto tragická udalosť novodobých dejín je v Číne dodnes tabu.
Muž, ktorý stál sám pred kolónou tankov na pekinskom námestí Tchien-an-men, aj po 25 rokoch zostáva symbolom mierového protestu a odporu.
Na námestí Tchien-an-men v Pekingu sa zapálila žena, a to v čase, keď sa v hlavnom meste začínalo zasadnutie čínskeho parlamentu. Informovala o tom agentúra DPA.