Vďaka vysokému obsahu antioxidantov, ako sú beta-karotén a vitamín C, pomáha bojovať proti voľným radikálom, čím znižuje riziko chronických ochorení.
Je to jedno z jedál, ktoré sa v letnom období objavuje na stoloch v slovenských domácnostiach naozaj často. Tekvicový prívarok je dobrota, ktorá však nemusí mať len tradičné poňatie.
Riziko poznáte podľa výraznej horkej chuti.
Počas tohto ročného obdobia sú v plnej sile a váš organizmus z nich dokáže mnoho vyťažiť. Zdravé, výživné a navyše sa z nich dá vykúzliť kompletné menu. Tak smelo do chutnej jesene.
Príchod jesene je často ohlasovaný pokašliavaním, kýchaním, bolesťami hrdla, jednoducho respiračnými ochoreniami. Sú však jedinci, ktorých imunita podrží.
Začala sa sezóna maslovej tekvice a s ňou aj dobrá správa pre všetkých, ktorí sa snažia aj v chladných mesiacoch zhodiť nadbytočné kilogramy tuku.
Tomu sa už naozaj povie pestovateľský úspech.
Sú aj vaše rastliny napadnuté múčnatkou? Overíte si to jednoduchou skúškou.
Ak vám tekvice začínajú prerastať cez hlavu, tento zásah ich skrotí v prospech bohatej úrody.
Neviete čo s cuketou? Potom kliknite a upečte tento skvost medzi slanými koláčmi.
Toto cenné ovocie sa už pestuje aj v Európe. Keď naň natrafíte, určite ho ochutnajte. Môžete si ho aj vypestovať.
Pestovanie tejto zeleniny zvládne aj začiatočník. Darí sa jej v záhonoch aj v nádobách a v kuchyni s ňou môžete robiť divy.
V zozname dezertov slovenskej kuchyne sa nachádza niekoľko osvedčených pochúťok. Trochu nám v nej chýba experimentovanie.
Vydlabané tekvice pohodené v lese po oslavách Halloweenu môžu byť smrtiace pre divokú zver, konkrétne pre ježkov, u ktorých tekvica spôsobuje hnačku, následnú dehydratáciu a ďalšie ťažkosti.
V záhrade je stále čo robiť, platí to aj uprostred jesene. Cibuľky okrasných kvetov treba okrem zasadenia aj ochrániť, úrodu zeleniny i ovocia vhodne uskladniť a napadané lístie prospešne zužitkovať.
Pôvodom je zo Strednej a Južnej Ameriky. Pestovala sa už v roku 4500 pred našim letopočtom. Svoje meno získala z gréckeho „pepon“, teda veľký melón.
Pizza patrí medzi najobľúbenejšie jedlá aj na Slovensku, oveľa menej ľudí však pozná jej „príbuznú“ pinsu. V čom sa líšia? Základným cestom a tvarom.
Výstava tekvíc nemusí byť vôbec nudná. Svoje o tom vedia v nemeckom mestečku Ludwigsburg neďaleko Stuttgartu.
Jeseň je čas tekvíc aj lahodných krémových polievok. Nie sú náročné na prípravu a zahrejú aj počas sychravých a čoraz chladnejších dní či večerov.
Kedy nie je zemiak zemiakom? Keď v skutočnosti ide o hľuzu tekvice, rozhodli zástupcovia Guinnessovej knihy rekordov.