LENKA BUCHLÁKOVÁ: S týmto tvrdením prišiel Robert Shiller, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu. Podľa neho v dnešnom svete prežijú len tí, ktorí sú ochotní podvádzať.
ĽUBOŠ PAVELKA: Vláda plánujú návrat rovnej dane. Tá je synonymom neschopnosti krajiny efektívne vyberať dane od daňovníkov s vysokými príjmami.
Nerovnosť je jedným zo súčasných najpálčivejších problémov v sociálnej sfére. Po druhej svetovej vojne sa ju darilo držať na uzde, ale v poslednom čase sa vracia.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Ku koncu roka 2014 sa z vydaní Pikettyho 700-stranovej práce Kapitál v 21. storočí predalo vo svete 1,5 milióna kusov.
Problematikou ekonomických vzťahov vo svetovom meradle sa francúzsky ekonóm Thomas Piketty začal zaoberať už v 90. rokoch minulého storočia.
Žijeme vo svete, kde o osude bežných ľudí rozhoduje hŕstka boháčov, ktorá vo svojich rukách za posledné dekády zhrňovala čoraz viac majetku.
Dielo francúzskeho profesora ekonómie kritizuje prehlbujúcu sa majetkovú nerovnosť vo svete a vidí v nej jedno z najväčších nebezpečenstiev súčasného systému.
ĽUBOŠ PAVELKA: V poslednom čase nič tak neupútalo pozornosť ekonómov, politikov a novinárov ako kniha Thomasa Pikettyho Kapitál v 21. storočí.
JURAJ DRAXLER: Úspech knihy francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho Kapitál v 21. storočí prekvapil.
PETER JAVŮREK: Keď sa kniha francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho Kapitál v 21. storočí vyšplhala na čelo rebríčkov bestsellerov, objavili sa hlasy, pripomínajúce, že Piketty vlastne nehovorí nič nové. Iste.
Rastie sociálna nerovnosť vo svete alebo nie? Ekonóm Thomas Piketty vo svojom bestselleri hovorí, že áno. Denník Financial Times píše, že manipuluje s číslami.
"Mám pocit, že dnes je u nás najväčším lúzerom chladný rozum," hovorí v rozhovore pre Pravdu ľavičiar a filozof Martin Muránsky.
Túto jar patrí Amerika Francúzovi. USA si podrobil strapatý, k ľavici sa hlásiaci 42-ročný parížsky ekonóm Thomas Piketty a jeho kniha Kapitál v 21. storočí.