IVAN HOFFMAN: Pri porovnávaní politických režimov sa zvyknú zdôrazňovať ich odlišnosti. Neprávom sa pritom bagatelizuje, v čom sú si podobné.
IVAN HOFFMAN: Žijeme v demokracii alebo v totalite? Už to, že sa pýtame, znamená, že „b“ je správne. O demokracii možno hovoriť iba vtedy, keď štát pracuje pre občanov.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Tretina Slovákov chce totalitu. Nejde iba o pocitovú záležitosť, číslo vyplynulo z prieskumu Globsecu na vzorke 1 000 respondentov.
MICHAL HORSKÝ: Prečo nedokážeme zakopať vojnové sekery? Prečo sú na tom totality horšie? A čo z toho pre nás vyplýva?
IGOR DANIŠ: Gorbačov nebol rojko, ako sa dnes módne hovorí. Iba začal zavádzať, čo bolo nevyhnutné. Inak by Sovietsky zväz a celý socialistický blok skolaboval.
Sporná socha stojí v Bratislave pred Úradom vlády. Podľa kritikov pamiatka na člena "zločineckej organizácie" na verejné priestranstvo nepatrí.
IGOR DANIŠ: Mnohým Afgancom sa život rozpadol v priebehu niekoľkých dní. Demokracia, aká-taká stabilita, život bez represálií, slobodný život žien, nádej, sú po dvadsiatich rokoch fuč.
Mali ste radi rozprávky, riekanky či básničky? Pri prezeraní starých knižníc sme našli aj taký "poklad", ako je kniha s podtitulom Čítanie pre deti na celý rok.
Slovenská verejnosť, ale aj historiografia sa dosiaľ vyrovnávajú s totalitnými režimami 20. storočia.
Bola to asi najznámejšia justičná vražda v dejinách Československa. Ráno 3. decembra 1952 popravili v Prahe 11 bývalých funkcionárov komunistickej strany na čele s Rudolfom Slánským.
V pokračovaní seriálu Svedectvá pravdy prinášame príbehy ľudí, ktorí sa pokúšali uniknúť z totalitou ovládanej krajiny.
Denník Pravda pokračuje v seriáli Svedectvá pravdy. Priblížime povojnové obdobie, najmä päťdesiate roky minulého storočia.
Prvého júna uplynulo 130 rokov od narodenia evanjelického kňaza, biskupa Západného dištriktu, politika, hudobníka a prekladateľa Fedora Fridricha Ruppeldta.
VLADIMÍR PETRÍK: Zo štyroch zjazdov Zväzu československých spisovateľov (1948, 1956, 1963, 1967) sa oddá vrátiť k druhému a štvrtému.
V prípade sobotňajšieho napadnutia výtvarníka Ľuboša Lorenza, ktorý sa pokúsil farbou natrieť pamätnú tabuľu bývalému generálnemu prokurátorovi ČSSR Jánovi Pješčakovi polícia začala trestné stíhanie.
Polícia si nedokázala poradiť s ďalším prípadom šírenia nenávisti a velebením Hitlera. Podozrivým bol bývalý učiteľ, ktorý sa môže opäť uchádzať o prácu v školstve.
Festival pozostáva zo siedmich rôznych podujatí, ktoré sa začínajú v utorok 11. novembra a potrvajú do 17. novembra.