V radoch AfD či ľavicovo-populistickej Aliancie Sahry Wagenknechtovej sú dnes desiatky príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti z bývalej NDR.
Recenzia na dokumentárny film, ktorý ukazuje nielen realitu komunistickej diktatúry Kim Čong-una, ale aj príbehy tých, ktorí riskovali všetko, aby z nej unikli.
Terézie Javorskej, ktorá bola agentkou komunistickej tajnej služby v BBC, sa zastal uznávaný britský reportér. Prečo podpísala spoluprácu s ŠtB?
Prezident prisluhuje Amerike a celá vláda je skorumpovaná. Pred sto rokmi autorom podobných tvrdení hrozil trest od jedného až do dvanástich mesiacov.
Recenzia na nový dokumentárny cyklus o komunistickej Štátnej bezpečnosti, ktorý začala uvádzať RTVS. Má 20 častí a pracovalo na ňom 13 režisérov.
Prvá vlna komunistickej cenzúry sa prevalila už po roku 1948. Prednosť mali ideologicky podfarbené diela a slobodná tvorba sa zakázala.
Medzi tými, ktoré sa musia zbúrať, je aj sovietsky Pamätník víťazstva v hlavnom meste Riga.
Niektorí sa ospravedlnili, iní sa skryli za výhovorky. Hrdý však na to nebol nikto. Pred 45 rokmi väčšina umelcov podpísala Antichartu, ktorou vlastne podporila totalitný režim v Československu.
Maturanta z východného Nemecka psy pohraničníkov doslova trhali na kusy. Stalo sa to pred 35 rokmi v bratislavskej Petržalke, len 22 metrov od rakúskej hranice.
Približne sedemtisíc ľuďom chcú koaliční poslanci znížiť dôchodky pre podporu bývalého komunistického režimu.
Napriek dávnej zmene režimu mnohí príslušníci Štátnej bezpečnosti stále poberajú výsluhový dôchodok, kým ich obete neraz žijú na hranici chudoby. Skončí sa táto nespravodlivosť?
Tridsiate výročie pádu totalitného režimu je príležitosťou osláviť vybojovanú slobodu, no zároveň sa zamyslieť nad tým, aké podoby má v súčasnom svete.
Isté je len to, že v októbri 1953, keď sa rozhodli ujsť na Západ, po nich zostalo sedem mŕtvych a krvavá stopa až do východného Nemecka.
Bola to asi najznámejšia justičná vražda v dejinách Československa. Ráno 3. decembra 1952 popravili v Prahe 11 bývalých funkcionárov komunistickej strany na čele s Rudolfom Slánským.
V júni 1950 sa k „triednym nepriateľom“ v Československu zaradil ďalší zákerný útočník – pásavka zemiaková.
Ako zložito u nás vznikal dvojdňový víkend? Najprv sa vyskytoval raz, potom dva- alebo trikrát mesačne. A presne pred polstoročím sa rozbehol experiment so štyrmi voľnými sobotami.
Sloboda, extrémizmus, totalitné režimy na Slovensku. To sú témy, o ktorých môžu ľudia diskutovať s verejne známymi osobnosťami v utorok, 20. septembra, vo Veľkom Krtíši.
Poľsko pripraví v najbližších mesiacoch dokument, ktorý by mohol byť krokom k vytvoreniu medzinárodnej inštitúcie pre stíhanie zločinov totalitných režimov.
VIVIANE REDINGOVÁ: Dnes si pripomíname deň, keď bol v roku 1939 podpísaný pakt medzi dvoma totalitnými režimami: Hitlerovým nacistickým Nemeckom a Stalinovým Sovietskym zväzom.
Zatiaľ čo ich rodičia vyšli do ulíc, aby skoncovali s totalitným režimom, dnešnej mládeži 17. november veľa nehovorí. Nežná revolúcia je pre ňu dávna a zabudnutá.