Viete, že dieťa vôbec nemusí mať tú istú krvnú skupinu ako matka, dokonca ani ako otec? Koľko problémov to už narobilo v rodinách nevedomých!
Akej farby je naša krv? Odpoviete automaticky - červená. A viete, že to nemusí byť vždy pravda?
Jestvuje nespočetné množstvo upírov najmä v podobe hmyzu, ktoré nám vedia "osladiť" život. Aj človek však ústami prijíma krv a ani si to neuvedomuje. A jestvuje aj deviácia...
Na Slovensku máme najviac "áčkarov" a len o trochu menej "núl". Raritou je krvná skupina AB, predovšetkým v kombinácii s negatívnym Rh faktorom.
Akú máš krv? Červenú? Modrú? Sladkú? Hustú? V každom prípade si jedna zo štyroch známych krvných skupín AB0 systému. Ak si zdravý, choď z nej darovať!
Chystá sa vám blízka osoba na zákrok, počas ktorého bude pravdepodobne potrebovať krv? Viete o tom, že jej môžete darovať krv na meno bez toho, aby ste mali zhodnú krvnú skupinu?
Ako to nazvať, keď primár oddelenia anestéziológie potrebuje zachrániť život po úraze? Keď lekárovi s priezviskom Mačkin vbehne pod koleso bicykla mačka a on po páde takmer umrie?
Poznáme štyri základné krvné skupiny: A, B, AB a 0. Čo však znamená tá pluska alebo mínuska za ňou? Ide o druhý najdôležitejší krvný skupinový systém Rh - Rhesus faktor.
Na Miestnom úrade v bratislavskej Dúbravke sedia na jednom poschodí dvaja kolegovia, držitelia najvyššieho ocenenia za darcovstvo krvi - Kňazovického medaily. Žena a muž.
Darovať svoju krv a zachrániť tak možno niekomu život je výnimočný akt - dodnes sa nepodarilo vyrobiť tekutinu, ktorá by ju nahradila. Niekedy je však darcu nevyhnutné odmietnuť.
Po osemdesiatom odbere si darkyňa krvi Monika Fašková z Brezna skromne pomyslela, že hádam sa jej to tam hore bude trochu rátať. Krátko nato ju na priechode pre chodcov zrazilo auto.
Anglický pôrodník James Blundell, snažiaci sa o záchranu vykrvácaných rodičiek po pôrode, sa ako prvý začiatkom 19. storočia snažil vrátiť vlastnú krv tomu istému pacientovi.
Otec je nula, mama je nula, dieťa je nula. To je nuda! Ale je to tak. Podľa tabuľky dedičnosti krvných skupín majú "nulkári" rodičia vždy dieťa s krvnou skupinou nula.
Krv je nielen tekutina - v prenesenom význame, ale aj doslova. Pozostáva totiž z tekutej i tuhej časti. Tuhú časť predstavujú červené, biele krvinky a krvné doštičky. Tekutá časť je krvná plazma.
Získala pre darcovstvo krvi stovky nadšencov, hoci sama krv nikdy darovať nemohla. Dôvod? Darca krvi musí mať minimálne 50 kg. A toľko útle žieňa, Margita Rozimantová, nikdy nevážila.
Držiteľka Kňazovického medaily za 95 odberov Ivana Bruncviková z Bratislavy má pohnutý životný príbeh. Ako 36-ročná mala nádor veľkosti hlavičky päťmesačného plodu.
Prečo je práve hmotnosť 50 kg tou magickou hranicou, od ktorej môže človek darovať krv? Je to jednoduché: Množstvo krvi kolujúcej v tele závisí od hmotnosti človeka.
Aká ste krvná skupina? Viete, že 450 mililitrov z piatich litrov, ktoré vám približne kolujú v žilách, môže niekomu zachrániť život? A vám chýbať nebudú!
Uverejňujeme prvú časť nového seriálu Toto je moja krv. Nájdete v ňom najdôležitejšie a najužitočnejšie informácie o krvi a darcovstve krvi.