Podujatie Vianoce na dedine priblíži predvianočné aj vianočné zvyky, stridžie dni, veštenie i obchôdzky Mikuláša s anjelom a čertom.
Pozrieť si možno mlátenie obilia na mláťačke, jeho čistenie na rajtári a rezanie slamy na sečku kosovou rezačkou. Návštevníci si môžu vyskúšať mletie obilia na žarnove alebo v stupe.
Ak dievča vstupovalo do manželstva, jej vlasy zdobila parta. Tradičná klasika by sa dnes mohla porovnávať s Tinderom (internetová zoznamka).
Odhadované náklady na výstavbu sú 650.000 eur. Súčasťou centra, kde by sa konali gajdošské workshopy a stretnutia členov cechu, bude aj prednášková sála a penzión.
V meste nebude chýbať tradičný sprievod v maskách, hudba a vystúpenie detí z umeleckej školy.
Martin na bielom koni s prvým snehom na Liptove mešká, katarínska pranostika sa za posledných 33 rokov potvrdila 21-krát.
Podujatie, ktorá sa uskutoční od 23. do 26. júna v Bratislave, ponúka tanečné, hudobné a tvorivé dielne.
Výstavu tvorí 36 veľkoformátových obrazov Sloveniek v krojoch z rôznych regiónov, ktoré sú súčasťou projektu Slovenský deň kroja 2020.
V jednej záhorskej dedine si mládenec v nákupnom košíku nesie veľkonočný korbáč. Načo mu je? Na severe a východe Slovenska sa bude šibať aj teraz...
Symbolmi Veľkej noci sú vajíčka, zajace, jahniatka. Ako symbol plodnosti, prebúdzajúceho sa života a nevinnosti. Ovplyvnili aj to, čo sa na veľkonočné sviatky v domácnostiach varí.
K Veľkej noci patria neodmysliteľne koláčiky, sladké, ale aj slané. Keďže na Veľký piatok vrcholí pôst, o to lepšie po ňom chutia. Fantázii sa pritom medze nekladú.
Pilotný projekt na banskobystrickej ZŠ na Pieninskej ulici približuje žiakom výstavu Od kolísky po hrob.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Pozerať sa pravde priamo do očí znamená nádej. Nádej na to, že vždy budeme môcť rozprávať vlastný príbeh.
Tohtoročná Veľká noc mala celkom inú príchuť než doterajšie svätenie sviatkov jari.
Pozrite si, aké zvyky sa tradujú na svätého Ondreja.
Mesto či dedina, na východe sa polieva na Veľkonočný pondelok zostra. Pozrite si video TV Pravda z dnešnej oblievačky v Košiciach.
V nedávnej minulosti bývalo zimné obdobie mrazivé a plné snehu. Ľudia sa museli zásobiť dostatočným množstvom dreva, uhlia a plyn začali bežne používať až v polovici 20. storočia.
Vianoce sa slávia stovky rokov. Všetci vieme, že v minulosti boli úplne iné ako dnes, niektoré veci však aj pred stáročiami fungovali rovnako ako dnes.
Vianoce prinášajú spoločný čas strávený s blízkymi a odpočinok. Pre Slovákov sú ďalej časom tradícií a zvykov a pre Čechov zase časom rozprávok a taktiež jedla a pitia.
Podmanivú svätojánsku noc môžete zažiť túto sobotu v martinskom Múzeu slovenskej dediny. Spoznáte jánske zvyky, vychutnáte si koncert a zabavíte sa pri hľadaní pokladu alebo pri vatre.