S trávnikom, ktorý prerastá do susediacich záhonov, je len robota navyše. Raz a navždy ju môžete vybaviť prostredníctvom predelov. Jednoduché inštalovanie je iba jednou z ich predností.
Sparné a suché letá voľky-nevoľky postupne prijímame ako trvalý stav, trávniky to s adaptáciou majú ťažšie. Ak si nehodláte zvykať na žlté či lysé plochy, ale nechcete prehnane míňať vodu na závlahy, urobte aspoň teraz zopár opatrení.
Potrpíte si na naozaj dekoratívny trávnik? Tak potom vás asi irituje nielen mach a burina. Problémom sú aj huby.
Kedysi sa zbierala voľne v prírode, v záhradách ju ľudia pestovali len výnimočne, aj to zväčša pri chalupách a chatách. Dnes je to presne naopak. A oplatí sa, pretože táto rastlina má mnoho úžitkov.
Každý majiteľ trávnika túži po hustom, krásne zelenom a sviežo vyzerajúcom poraste. Nie každý však vie, ktoré ošetrenia trávnik nevyhnutne potrebuje, aby prosperoval a čo ktoré znamenajú.
Či už ste majiteľom samostatne stojaceho alebo radového domu, potrebujete nejako vyriešiť priestor pred ním. Ako si čo najlepšie poradiť s úpravou predzáhradky?
Chyby pri pestovaní trávnika patria v záhrade k najviditeľnejším, najmrzutejším a najtrvácnejším. Viete, ako znížiť riziko rednutia pažite, zaplienenia burinou a nejednotného prosperovania zón?
Neexistuje záhrada, o ktorú sa netreba starať a platí to aj pre trávnik. V prvom roku po založení je trávnik z hľadiska opatery mimoriadne háklivý, no treba oň dbať aj v ďalších rokoch.
Voda je nielen cenný prírodný zdroj, ale aj položka na účte, ktorá nám pri nesprávnom hospodárení dokáže pekne prevetrať peňaženku. Ako sa vyhnúť zbytočným stratám? Je na to päť trikov.
Do celosvetovej iniciatívy sa zapojila aj Levoča. Vyhlásila ďalší ročník akcie „eLEj v máji nekosí“.
Ak chceme založiť v záhrade nový trávnik, tento mesiac zasejeme osivo alebo položíme trávnikový koberec. Semená trávy sejeme v druhej polovici apríla, keď sú už na to vhodné podmienky.
Kosiť sa má len v suchom počasí – znie poučka. Čo však, keď je dlhodobo sychravo? Najmä na jeseň nebýva o takéto obdobia núdza, zvyknú sa vyskytnúť aj na jar. Skracovanie vlhkého trávnika nie je absolútne tabu, ale treba dodržať zopár odporúčaní.
Na každý trávnik existuje správna kosačka, ale novú si človek nekupuje každý rok. Preto je dobré si pred rozhodnutím o kúpe presne rozmyslieť, aký model najlepšie zodpovedá vašim potrebám.
Štvorlístok je jedným z najpôvabnejších a najobľúbenejších talizmanov pre šťastie. Smolu však má pestovaný trávnik, do ktorého sa ďatelina zahryzne so všetkou svojou vitalitou. Ako si s ňou poradiť bio zákrokmi?
Voľná prírodná plocha na pozemku, ktorú plánujete zaťažovať aktivitami, automaticky neznamená potrebu trávnika. Môžete ju vyriešiť aj dostatočne odolnými pôdopokryvnými rastlinami.
Majitelia malých záhradiek prislúchajúcich k radovým domom sa musia popasovať s niekoľkými výzvami. V princípe ich všetky možno zhrnúť do jedinej otázky: Ako čo najlepšie využiť obmedzený priestor?
Aj keď by sa vám mohlo zdať, že mierne počasie praje predprípravám na jarnú sezónu v záhrade a trávnik by sa už zišlo trochu „pričesať“, radšej sa neunáhlite. Ani slnko a vyššie teploty ešte neznamenajú, že je vhodný čas na zásah do zeleného koberca.
Presne teraz je vhodný čas zamyslieť sa, či to v najbližšej záhradkárskej sezóne neskúsite s predpestovanými trávnymi rohožami. Má to svoje prednosti, ale aj jednu veľkú nevýhodu.
Vinou klimatických zmien je to možno už iba spomienkový optimizmus, nenechajte sa však zaskočiť prípadnou záľahou snehu. Keď nakydá, mali by ste v záhrade urobiť zopár úkonov a iných sa zase vyvarovať.
Máločo je v záhrade frustrujúcejšie, ako vyčlenená plocha pre okrasný alebo úžitkový trávnik, ktorý však nie a nie vzísť. Dôvodov môže byť niekoľko.