"Maďarstvo Felvidéku s bujarou radosťou vítalo našich vojakov ako osloboditeľov", píše k 55. výročiu okupácie Československa armádami Varšavskej zmluvy denník Magyar Nemzet.
K spochybňovaniu platných hraníc treba pridať požiadavky maďarskej strany na zrušenie tzv. Benešových dekrétov.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Návrh novely zákona o štátnom občianstve vyzerá navonok nevinne. Čo sa však skrýva pod pokrievkou?
BORIS ZALA: Ani jedna maďarská vláda nevynechala pokusy o zneužívanie menšín na veľkomaďarskú politiku.
Koronavírus je nezastaviteľný. Áno, to tvrdil už 8. marca analytik Juraj Mesík. Rozhovor, ktorý mnohí označovali za šírenie poplašnej správy, sa stal najčítanejším článkom Pravdy v celej jej histórii.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vo svojom prejave zdôraznil, že pomník spája všetkých Maďarov.
Historické vedomie občanov Karpatskej kotliny sa vždy prebúdza pri spomienke na udalosti, ktoré sa udiali v paláci Grand Trianon na zámku Versailles pri Paríži.
Hosťami relácie V politike boli Michal Šipoš (OĽaNO), Erik Tomáš (Smer), Martin Borguľa (Sme rodina) a Tomáš Taraba (nezávislý).
Premiér Igor Matovič reagoval na Memorandum maďarskej komunity tvrdými slovami. "Podal som im priateľskú ruku a oni mi doslova do nej napľuli".
Maďarom i Slovákom chýba schopnosť vcítiť sa do pocitov toho druhého pri vnímaní dôsledkov Trianonu, hovorí historik Attila Simon.
MARTIN KRNO: Premiér naletel, keď do autorov memoranda večne ukrivdených nalial nádej na zmenu preambuly Ústavy SR, hoci v programovom vyhlásení vlády nie je o tom ani zmienka.
SVETOZÁR KRNO: Pred vojnou sa verilo v možnú reformu habsburskej monarchie, ale keď na frontoch zomierali zbytočne milióny nezainteresovaných, vytratili sa posledné ilúzie.
Je tu storočnica Trianonskej mierovej zmluvy a médiá u našich južných susedov sú plné úvah o historickej skrivodlivosti a o maďarskej traume.
MARIÁN REPA: Výročie Trianonu bolo ideálnou príležitosťou, ako vykonať akt zmierenia, lenže to by slovenskej vláde musel šéfovať politik, ktorý dovidí ďalej ako z Trnavy do Borovej.
IGOR GREXA: Veľký Trianon je zámoček v areáli Versailles, juhozápadne od Paríža. Zaslúžil by si pamätnú tabuľu, pripomínajúcu zmluvu, ktorá v ňom bola podpísaná 4. júna 1920.
Maďarský premiér Viktor Orbán hovoril o sto rokoch po Trianonskej zmluve ako období, keď si Maďari nedokázali utvoriť žiadne dôverné vzťahy so susedmi.
Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa, podpísali 1920 v paláci Veľký Trianon.
Počas tohto roka si majú Maďari doma aj v zahraničí pripomenúť 100. výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy.
Politik Jobbiku zdôraznil, že pamätný rok by bol dôležitý aj preto, že niektoré okolité krajiny pripravujú sériu osláv storočnice.
ŠTEFAN MARKUŠ: Naši južní susedia vymysleli varovný slogan pre aprílové parlamentné voľby. Hrozia nám no-go zóny plné násilia a zločinu a islamské náboženské právo šaría.