Ohrozené sú srdce a mozog, čo vedie k infarktu alebo mŕtvici.
Ako zabrániť cestovnej trombóze? Tri rizikové skupiny cestujúcich.
Mladého talentovaného lekára Allana Böhma zvolili ako prvého Slováka do predsedníctva Európskej kardiologickej spoločnosti. Stal sa jeho najmladším členom.
Po jej aplikovaní sa vo svete vyskytlo niekoľko prípadov spomenutých krvných zrazenín.
Vedci skúmali údaje o takmer 30 miliónoch zaočkovaných.
Trombóza sa vyskytuje počas dlhých ciest. Zásadnú úlohu zohráva dlhé sedenie s obmedzeným priestorom pre dolné končatiny a nemožnosť nimi pohybovať.
Pod trombózou teda rozumieme uzatvorenie cievy krvnou zrazeninou (trombom). Ide o veľmi dramatický stav, ktorý nezriedka končí aj smrťou.
Hlavným rizikovým faktorom žilovej trombózy počas cestovania je dlhé sedenie v stiesnenej polohe v lacnejšej časti lietadla. Trombózu možno dostať aj v autobuse či aute.
Cestovanie na letné dovolenky má aj tienisté stránky. Jednou z nich je nepochybne riziko trombózy. Zvýšené je u žien, ale aj starších ľudí.
Súvislosť medzi dlhým cestovaním a trombózou je známa vyše 50 rokov. Hlavným rizikovým faktorom je dlhé sedenie v nepohodlnej časti lietadla. Trombózu možete dostať aj v aute.
Antikoncepcia, žiaľ, môže mať masívne vedľajšie účinky. Trombóza patrí k nim. Ak ju užívate, nepodceňujte nasledujúce signály!
Preprava lietadlom má svoje špecifiká aj zdravotné riziká, ktoré treba zvážiť. Jedným z nich je syndróm ekonomickej triedy - opuch nôh a zvýšené riziko trombózy.
Ak počas dlhých jázd v dopravnom prostriedku či letu v lietadle neviete obsedieť a hýbete sa, robíte dobre. Môžete sa vyhnúť cestovnej trombóze.