Táto trvalka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej záhrade, pripomína farbou kvetov levanduľu, no tým sa podobnosť rastlín končí.
Pestuje sa ako okrasná trvalka, no je aj významnou liečivou rastlinou. Pomáha koži, srdcu i prieduškám, teraz na jeseň sa zbierajú jej liečivé korene.
Spoza Atlantiku pochádzajúca čarodejka žltá je univerzálkou vo viacerých smeroch. Uplatnenie nájde v okrasnom záhone i balkónovom kvetináči, ale aj na skalke či brehu záhradného jazierka.
Vysoké majestátne strapce z kvetov sýtych farieb, ktoré krášlia záhradu na prelome jari a leta, sú skutočnou potechou oka aj duše. Stračonôžke sa darí na slnečných miestach v dobre vyživenej pôde. Čo ešte táto trvalka potrebuje?
Môžete ho pestovať ako nenáročnú okrasnú aj úžitkovú trvalku.
Desiatky typov trvaliek sa uchádzajú o titul šampiónky v prenikavosti sfarbenia kvetov. Kukučka sorty Vesuvius sa nad všetkým tým pechorením blahosklonne a sebavedome uškŕňa.
Toxický účinok jeruzalemskej čerešne, ako sa zvykne ľuľok paprikovitý ľudovo nazývať, je jeho vari jedinou nevýhodou. Z botanického hľadiska je síce trvalkou, zväčša sa však opatruje len sezónne.
Keď záhrade či priedomiu v apríli predsa len ešte chýba plný šmrnc, riešením môže byť kamzičník východný s príjemne žltými kvetmi.
Kvet v kvete. Aj nejako takto sa dá charakterizovať vrcholová ozdoba jarmanky väčšej, ktorá pôsobí ako guľatý bonbón na podnose či vystretej dlani. Robustná trvalka priťahuje včely a jej bonusom je dlhé kvitnutie.
Podľa gréckej mytológie rástol na lúkach v podsvetí. Vy môžete asfodelu na oslavu príchodu jari určiť menej pochmúrnu úlohu v záhrade. Prispôsobivá stredomorská trvalka s pôsobivými kvetmi v nej vydrží aj desať rokov.
Habitus je jednotný, pestovateľské charakteristiky tiež, výber výšky a farby však zostáva na vás. A veru je z čoho vyberať. Extravagantný eremurus nenadarmo má prezývku fakľa: v okrasnej záhrade zažiari aj v náročnej konkurencii.
Najprv zdráhavo belasá, potom prenikavo zlatá: amsónia Hubrichtova je stredne vysoká u nás zatiaľ pomerne nedocenená kríčkovitá trvalka. Možno aj z dôvodu, že prirodzene sa vyskytuje len na neveľkom území za Atlantikom.
Kým nad detským šumivým môžeme zdvihnúť obočie, bylinná náhrada koly nemá prečo prekážať. Viete, ktorý poloker si treba zadovážiť, ako ho pestovať a najmä následne spracovať na sirup s povedomou vôňou i chuťou?
Hľadáte nesprofanovanú skromnú trvalku, ktorá v čase kvitnutia priťahuje zrak aj včely a motýle? Glejovka hľuznatá so stredným vzrastom a žiarivým oranžovo-žltým kvetenstvom dokonale spĺňa požiadavky.
Vyznačuje sa intenzívnou arómou a ostrou chuťou. Zázvor „vypaľuje červa“ už v ústach, po požití v akejkoľvek podobe prospieva svojimi antivirotickými a antibakteriálnymi účinkami. Pestovať si ho môžete aj sami.
Zatvorte oči a zhlboka sa nadýchnite. Vôňa horkej čokolády v záhrade vás prekvapí len vtedy, keď nepoznáte trvalku, ktorá sa ňou prenikavo prezentuje.
Niektoré rastliny by sa právom mohli ponosovať, že sa neocitajú v hitparádach kulinársky vďačných a ešte aj liečivých. Patrí medzi ne rozchodník skalný.
Väčšina z nás pozná rozmarín ako bylinku, ktorú používame v kuchyni. Dodá chuť mäsu, prílohám aj omáčkam, používa sa do likérov, zemiakom dodá extra chuť a rozhodne nesmie chýbať pri grilovaní mäsa. Dokáže však ešte viac.
Keď už nehrozia mrazíky a pôda sa zohrieva, môžeme vysádzať hortenziu.