MARTIN MURÁNSKY: Ešte pred niekoľkými týždňami sa dohoda o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) brala ako politická priorita číslo jeden.
Ani výsledky britského referenda nezabránia schváleniu dohody TTIP medzi USA a úniou. Merkelová sa vyjadrila, že by sa mala podpísať do konca tohto roka.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Človek nemusí byť ani antiglobalistom či advokátom protekcionizmu, aby bol v strehu po vypočutí si správy, že ministri obchodu G20 sa v Šanghaji dohodli na deviatich kľúčových princípoch, ako zlepšiť prostredie pre globálnych investorov.
Pripravovaný odchod Británie z Európskej únie neovplyvní záujem Spojených štátov vyjednať s úniou dohodu o voľnom obchode
Republikánsky šéf americkej Snemovne reprezentantov Paul Ryan vyzval, aby USA viedli súbežné rokovania s Európskou úniou a s Britániou o dohode TTIP.
Rozhodnutie opustiť Európsku úniu nebude mať dosah len na ekonomické vzťahy Veľkej Británie s Európou. V hre je aj historicky najväčšia obchodná dohoda medzi starým kontinentom a USA.
Centristická politika sa vyčerpáva a ľudia hľadajú alternatívu. Niektoré politické strany a krajiny správajú v Európskej únii ako tínedžeri, ktorí na všetko povedia nie, bez toho, aby si vypočuli otázku.
Podľa Petra Žigu sa o TTIP vedie odborná diskusia, Miroslav Lajčák však zdôrazňuje potrebu otvorenejšej debaty o výhodách a nevýhodách dohody.
SIMON THEUR: Únik dôverných dokumentov z rokovaní o Dohode o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve potvrdil varovania občianskych združení vzhľadom na túto problematiku.
Niekoľko rokov plánovaná najväčšia zóna voľného obchodu na svete s 800 miliónmi ľudí sa zrejme tak skoro nezrealizuje. TTIP medzi USA a Európskou úniou postihol drakulovský syndróm.
Väčšina Nemcov sa stavia negatívne k pripravovanej dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová urobí všetko, čo môže, aby sa v tomto roku uzavrela obchodná dohoda medzi USA a EÚ.
Hrozba zrušenia exportných úľav pre európsky automobilový priemysel pritvrdila rokovania o konečnej podobe Transatlantického obchodného a investičného partnerstva.
Američania tlačia na Európu, aby v budúcnosti nemali len krajiny EÚ výlučné právo používať špecifické názvy vín.
Dohoda o TTIP opäť sústredila pozornosť na potraviny, nie obyčajné, ale geneticky modifikované.
Moc a peniaze nad potreby bežných ľudí. Aj takto sa dá označiť už roky pripravované Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) medzi USA a EÚ.
Rokovanie medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi o pripravovanej dohode o voľnom obchode sa pravdepodobne zastaví.
PETER JAVŮREK: Chystá sa podvod na polmiliarde ľudí žijúcich v Európskej únii, alebo je najnovší škandál TTIP iba „búrkou v čajovej šálke“?
Organizácia Greenpeace zverejnila tajné dokumenty o rokovaniach USA a EÚ o dohode TTIP. Vyplýva z nich, že dohoda popiera princípy ochrany životného prostredia a spotrebiteľov.
Najväčšia zóna voľného obchodu na svete, ktorá sa už roky pripravuje medzi USA a EÚ, má čoraz väčší tábor odporcov medzi bežnými ľuďmi.