Spojené štáty a Európska únia musia pokročiť v rokovaniach o chystanej dohode o voľnom obchode TTIP, uviedol Barack Obama.
Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi (TTIP) nebude uzavretá do odchodu amerického prezidenta Baracka Obamu z funkcie.
Rokovania o obchodnej dohode medzi Veľkou Britániou a USA by mohli v prípade britského odchodu z Európskej únie trvať päť až desať rokov.
Deň pred návštevou amerického prezidenta Baracka Obamu najmenej 35 000 ľudí protestovalo v nemeckom Hannoveri proti pripravovanej obchodnej dohode medzi USA a Európskou úniou.
OLIVER BAKOŠ: Mnoho spoluobčanov je znepokojených vývinom obrovských svetových trhových zoskupení, ktoré sa práve formujú a majú všakovaké plány.
Európska únia má v úmysle dokončiť rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) do leta.
Otvorenie amerického trhu predstavuje pre Slovensko ako malú, otvorenú ekonomiku potenciálny zdroj ďalšieho rastu, tvrdí minister Vazil Hudák.
IVAN ŠTEFANEC: V poslednom čase rastie počet diskusií, ktoré sa venujú pripravovanej zmluve v transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Neboli to pochody proti ani pochody na podporu utečencov, ktoré v poslednom čase zmobilizovali najviac protestujúcich v Nemecku.
Do ulíc Berlína v sobotu vyšlo viac ako 150 000 ľudí, aby protestovali proti dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi (TTIP).
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzýva na zrýchlenie rokovaní o obchodnej dohode medzi EÚ a USA.
"V Európe pristupujú k vládnym reguláciám v oblasti potravín, ekológie či zdravotníctva z iného kultúrneho hľadiska ako v Amerike,“ povedal pre Pravdu Sherman Katz.
TOMÁŠ PROFANT: Európsky parlament mal po odkladoch hlasovať o správe k Transatlantickej dohode, ktorá má zatiaľ iba odporúčací charakter.
„Pozitívny efekt pre malé a stredné podniky v SR neočakávam. Je málo pravdepodobné, že by úspešne prenikli na americký trh,“ tvrdí o TTIP Brigita Schmögnerová.
Európsky parlament v stredu schválil odporúčania k dokumentu o kontroverznej zmluve TTIP. Žiada vniesť viac svetla do prípravy dohody a chrániť štandardy EÚ.
Europoslanci schválili odporúčania ohľadom euroatlantickej obchodnej dohody TTIP medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi.
PETER JAVŮREK: Európsky parlament sa napokon dopracoval k diskusii o uznesení k rokovaniam o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve.
Čo prinesie Európe pripravovaná obchodná dohoda s USA a mali by ju Európania vôbec prijať?
„Zmluva o TTIP bude najvýhodnejšia pre veľký biznis. Sme za to, aby ju schvaľovali aj národné parlamenty,“ hovorí Petra Němcová z českej kampane Špatný vTTIP.
Hlboké rozpory týkajúce sa podoby, akú by mala mať vznikajúca zmluva medzi EÚ a USA o voľnom obchode, priniesli europoslancom v Štrasburgu nečakaný poldeň voľna.