Zemiaky patria do slovenskej kuchyne azda odjakživa. Voľakedy jedlo chudobných, dnes neoddeliteľná súčasť modernej gastronómie.
Z týchto receptov si viete zostaviť hriešne dobré menu. Pri príprave jedál sme použili aj prísady, ktoré sa až tak často v kuchyni nepoužívajú.
V septembri môžeme v kuchyni využiť zeleninu a ovocie z vlastnej záhrady alebo si môžeme na tanieri pripomenúť dovolenku pri mori.
Variť z lokálnych surovín nie je len módny trend. Je to dôležité pre prostredie, v ktorom žijeme, pre lokálnych dodávateľov a, samozrejme, pre koncového spotrebiteľa.
Slovo streetfood asi netreba prekladať, medzičasom sa udomácnilo aj u nás. Buď si ho môžete zobrať do ruky, alebo jesť rukami. Jednoducho a nekomplikovane.
K letu patria ľahko stráviteľné jedlá, ale jesť ich neznamená jesť asketicky. Ryby, zelenina či ľahké dezerty sa dajú pripraviť tak, že si na nich pochutia aj nároční gurmáni.
Keď sa povie šalát, tak si mnohí predstavia prílohu k jedlu. Pár listov s dresingom, v najlepšom prípade nakrájané paradajky. Šalát má však oveľa väčší potenciál.
Na juhu Európy vedia, čo v lete poteší maškrtníkov. Stačí len trochu obohatiť klasické dezerty, ako je panna cotta, tiramisu, créme brullé, suflé, alebo profiterolky.
Tradičný spôsob prípravy jedál našej kuchyne možno inovovať a použiť suroviny, ktoré majú práve sezónu - napríklad rôzne druhy zeleniny a rôzne bylinky.
Do teplého počasia sa žiadajú ľahšie jedlá - veľa zeleniny, šalátov, ryby, jahňacina, kuracina. Ale aj z ľahkých jedál sa dá vyčarovať menu na slávnostný alebo nedeľný obed.
V lete sa nikomu nechce tráviť hodiny pri sporáku – ale rodina jesť chce. Čo tak inšpirovať sa receptami zo Stredomoria?
Vypekať, keď je vonku 30 stupňov, nie je to pravé orechové. Alternatíva je kúpiť si koláčiky v cukrárni. Alebo ak uprednostňujete vlastnú výrobu, urobiť si niektorý podľa týchto receptov.
Ryby sa dajú pripraviť na množstvo spôsobov, zďaleka nie len ako vyprážané, pečené či grilované. Sú zdravé, ale dlhé desaťročia boli u nás len doménou Vianoc.
Konečne sa oteplilo a nastal čas, kedy si môžeme aj vonku jedlo naozaj vychutnať. Napríklad s pohárom dobre vychladeného piva. To má v kuchyni všestranné využitie, hodí sa k mnohým jedlám.
Pivo patrí určite medzi najobľúbenejších „spoločníkov“ k jedlu, ale svoje miesto má rozhodne aj ako prísada do jedál - aj keď sa často podceňuje.
Jahody dnes síce dostať v supermarketoch takmer celý rok, ale tie prvé, z vlastnej záhrady, majú každý rok nezameniteľnú chuť. Rovnako ako prvé čerešne a višne.
Detské oslavy a párty sa momentálne veľmi nekonajú, ale ich čas určite znova príde. Preto sme na Medzinárodný deň detí vybrali niekoľko receptov a tipov pre malých maškrtníkov.
Bryndza patrí medzi tradičné slovenské syrárske výrobky a traduje sa, že v máji je najlepšia. Patrí medzi potraviny, ktoré buď máte, alebo nemáte radi.
Špargľa je často považovaná za kráľovnú zeleniny. Určite je jedinečná v tom, že to nie je surovina, ktorá je čerstvá dostupná počas celého roka, ako väčšina druhov zeleniny.
Jozef Mak nie je len literárna postava z románu Jozefa Cígera Hronského, ale aj známa tvár z TV Varecha.