TOMÁŠ STRÁŽAY: Termín „uhorské voľby“ sa stal synonymom pre volebnú korupciu, pričom samotné Uhorsko sa stalo príkladom zlyhávajúceho štátu.
Šéf futbalového zväzu sa bude usilovať, aby zákaz zrušili.
IGOR DANIŠ: Ak v budúcnosti dôjde ako pred 30, 80, 100 rokmi k geopolitickému zlomu, tak ľahko ako sme vlastný štát získali, môžeme aj oň prísť.
MICHAL HORSKÝ: Maďarský premiér „zahviezdil”. Tentoraz si na futbalový zápas priniesol šál s dvomi mapkami veľkého Uhorska. V čom je problém? A čo to vypovedá o maďarskom autokratovi?
IGOR DANIŠ: Je ilúzia myslieť si, že akákoľvek koalícia bez Matoviča, Kollára či Fica a napríklad s PS či KDH by vládla pokojnejšie, racionálnejšie a efektívnejšie.
Dlhoročný kariérny diplomat Ján Gábor, spoluautor knihy Život národa je večný hovorí, že maďarská politika za sto rokov svoje strategické ciele vôbec nezmenila.
Veľkonočný čas je výzvou na pokánie. Množstvo dôvodov na pokánie majú aj tí, pre ktorých je milosrdenstvo denným poslaním.
Biela hora - čierny deň, hovorí sa v Čechách. Čo sa vlastne stalo po bielohorskej bitke pred 400 rokmi? A ako sa to dotklo Uhorska, a teda aj Slovenska?
MARTIN KRNO: Na Orbánovom životnom príbehu je zaujímavé sledovať, ako sa z bývalého mladého liberála a revolucionára dopracoval na nacionalistického superkonzervatívca.
SVETOZÁR KRNO: Pred vojnou sa verilo v možnú reformu habsburskej monarchie, ale keď na frontoch zomierali zbytočne milióny nezainteresovaných, vytratili sa posledné ilúzie.
Prvá menová odluka v našich dejinách prebehla s veľkými ťažkosťami. Mnohí ľudia sa vôbec netešili okolkovaným peniazom, naopak, báli sa o svoje úspory.
Začiatkom roku 1918 ešte nik na Slovensku netušil, že silvestrovať sa už nebude v Uhorsku, ale v celkom novom štáte, ktorý vznikne koncom októbra.
V júni roku 1867 žilo mesto Budín korunováciou rakúskeho cisára Františka Jozefa I. za uhorského kráľa. Samotného cisára sužovalo iné trápenie. Jeho brata, mexického cisára Maximiliána I., čakal súdny proces.
V nenápadne pôsobiacich 400-ročných pozostalostiach, listoch, urbároch či kuchárskych knihách objavila historička Tünde Lengyelová mimoriadne farebný obraz Uhrov.
Ak sa hľadajú korene súčasnej slovenskej skorumpovanosti, treba „kopať“ podstatne hlbšie a neuspokojiť sa len s minulým storočím.
Monografia predstavuje objavný pohľad na fenomén exilu v Uhorsku v období raného novoveku.
Gummikrieg, gumová vojna. Tak nazvali boje v Karpatoch na severovýchode Slovenska (vtedy Uhorska) pred 100 rokmi dôstojníci generálneho štábu c. k. rakúsko-uhorskej armády.
Výstavu doteraz nevidených šperkov Andrássyovcov, ktoré boli uložené v trezore, otvoria v piatok 18. júla o 17. h v Múzeu Betliar neďaleko Rožňavy.