Peking obvinenia odmieta.
To, čo býva zväčša nudnou a prísne formálnou akciou, sa zmenilo na arénu pre aktivistov.
Správu len niekoľko minút pred svojím odchodom z úradu zverejnila dosluhujúca vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
Ochrancovia ľudských práv hovoria o vytváraní „dokonalého policajného štátu“.
Provincia tak má najvyššiu mieru väznených na svete v súvislosti s terorizmom. Počet väznených v pomere k obyvateľom je desaťkrát vyšší ako v USA a až 30-krát vyšší v porovnaní s čínskym priemerom.
ALENA KREMPASKÁ: Radšej žiť vo svete, v ktorom regulujeme trh, ako vo svete, kde máme tolerovať zdieranie ľudí a zatvárať oči pred ním.
Americké úrady rozšírili zoznam firiem, ktoré sú zaradené na zoznam "neželaných". Pribudol naň čínsky výrobca dronov DJI.
Ide o ďalší prejav rozhorčenia britských politikov nad údajným porušovaním ľudských práv v autonómnej provincii Sin-ťiang na severozápade Číny, kde žije moslimská menšina Ujgurov.
Čína reagovala na sankcie EU pre porušovanie ľudských práv Ujgurov v Sin-ťiangu. Priamo na čiernu listinu režimu sa dostala europoslankyňa Miriam Lexmann.
Ide o reakciu Pekingu na sankcie voči čínskym predstaviteľom a subjektom, ktoré prijala EÚ v súvislosti s represiami voči ujgurskej menšine.
Čína zadržiava podľa odhadov až milión Ujgurov v táboroch "politickej prevýchovy", rovnako zosilnila ich prenasledovanie prostredníctvom oficiálneho súdneho systému.
ALENA KREMPASKÁ: Jedným z najhorších dôsledkov ekonomickej globalizácie je to, že sa v podstate neoplatí tovar opravovať, pretože nové stojí takmer toľko ako oprava. Môže za to lacná ľudská práca.
ANDREJ MATIŠÁK: Peking je dôležitý partner pri riešení medzinárodných problémov. Treba s ním spolupracovať. Ale pred tým, ako sa správa k občanom, nesmieme zatvárať oči.
Tohti je predstaviteľom ujgurskej menšiny v Číne. Bojuje za práva svojho etnika a podporuje dodržiavanie zákonov o regionálnej autonómii.
Podľa ľudskoprávnych skupín Čína zadržiava približne milión Ujgurov a iných moslimov v reedukačných táboroch.
Turecká diplomacia označila zaobchádzanie s ujgurskou menšinou zo strany Číny za veľký zdroj hanby pre ľudstvo.
Ide o ukážkový príklad snáh čínskej komunistickej strany skrotiť Ujgurskú autonómnu oblasť Sin-ťiang, ktorá je domovom nepoddajnej moslimskej menšiny.
Ako vyzerá prevýchova po čínsky? Okolo milióna Ujgurov, ktorí sú v reedukačných táboroch.
Čínsky denník Global Times obhajoval nátlakovú kampaň Číny proti moslimskej menšine Ujgurov, ktorých masovo internovala v politických táboroch.
Trojicu mužov súd uznal za vinných z vraždy a vedenia teroristickej organizácie. Útok vykonali nožmi vyzbrojení separatisti z Ujgurskej autonómnej oblasti.