V mladosti vyrobil hračky pre dcéru, neskôr jeho nadrozmerné sochy zdobili amfiteáter vo Východnej. Dnes vystavuje v košickom ÚĽUV-e.
Kozmetická taštička s ľudovým motívom, kožená kancelárska súprava na stôl či náhrdelníky z ľanu a konope. Výrobky majstrov, ktorí čerpajú inšpiráciu z ľudovej umeleckej tvorby, nájdete na novej výstave v Dizajn štúdiu ÚĽUV v Bratislave.
Práce študentov Školy dizajnu nadväzujú na tradičnú slovenskú ľudovú kultúru a na mnohé by sme pokojne mohli pripnúť cenovku. Môžete ich spoznať na novej výstave.
Drôt je praktický vynález, ale je to aj zázračný materiál, ktorým sa dá vyjadriť myšlienka i cit. Svedčí o tom výstava Kresba v priestore v Dizajn štúdiu ÚĽUV na Dobrovičovej ulici v Bratislave. Výstava potrvá do 31. mája.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) ocenilo piatich výrobcov, ktorí svojou prácou majstrovsky uchovávajú a autorsky rozvíjajú jedinečné prvky kultúrneho dedičstva pre budúce generácie.
Festival tradičnej ľudovej kultúry sa uskutoční v dňoch 2. – 3. septembra (sobota, nedeľa) v Bratislave a privíta majstrov z celého Slovenska.
Drevený koník pomaľovaný ornamentmi so slnečnou ružicou pochádza z gemerskej obce Kyjatice a stal sa fenoménom.
Po Bratislave a Tatranskej Lomnici pripravilo Ústredie ľudovej umeleckej výroby podujatia pre návštevníkov aj v Košiciach a v Banskej Bystrici.
UNESCO už Školu remesiel ocenilo za najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva. Teraz má šancu získať medzinárodné uznanie za dobré praktiky pri ochrane živého dedičstva.
Ocenená bola maľba na sklo, čipkárstvo, ale aj výroba bičov.
V bratislavskom Starom Meste sa počas víkendu (3. - 4. 9.) uskutoční 32. ročník podujatia Dni majstrov Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV).
Hlavnou témou tohtoročného festivalu je drevo a kyjatická hračka, zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
ÚĽUV privíta návštevníkov vo svojich priestoroch v Bratislave aj v Košiciach.
V Galérii Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave sú vedľa seba vystavené niekoľkostoročné aj celkom čerstvé dizajnérske drevené výrobky. Funkčné a krásne, tradičné aj neobvyklé.
Dá sa vajce podkuť ako kôň? Dá! Dokonca aj podkovičkou. Dnes sa skoro zabudnutej technike okúvania kraslíc na Slovensku venuje jediný majster Miroslav Homola.
V Bratislave v predajni ÚĽUV sa zoznámite s tradičnou, no dnes už takmer zabudnutou technikou okúvania kraslíc.
Záujemcovia o miesto generálneho riaditeľa Ústredia ľudovej umeleckej výroby sa môžu prihlásiť do 16. apríla 2021.
Pozrite sa na jej čistý dizajn. Kvôli nariadeniam vlády však ostáva zatvorená, zákazníci ju budú môcť navštíviť po 10. januári.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby udelilo čestný titul piatim novým umeleckým výrobcom, ktorí zachovávajú tradičné remeslo a kultúrne dedičstvo.
Pomocou videí, zvukových nahrávok a pracovných hárkov pre deti oslovuje fanúšikov ľudového umenia.