Patríte k pestovateľom, ktorí si nevedia vynachváliť pocit z vlastnoručne dopestovaných plodov v záhrade? Čas zberu už trvá pár týždňov.
Letná záhrada prináša inšpiráciu aj chuť do varenia.
Čerstvé ovocie zo slovenských sadov je toto leto vzácne. V sadoch, kde bývalo ovocie najlacnejšie, sa predáva o tretinu drahšie ako pred rokom.
Slovensko zoberie nadpriemernú úrodu a už po dvoch tretinách mlatby sa zdá, že tohtoročná úroda dostane prívlastok rekordná.
Produkcia obilia vo svete rastie rýchlejšie ako spotreba a nič na tom nezmení ani tohtoročná žatva. Naopak, zásoby pšenice a kukurice môžu byť ešte vyššie.
Ešte stále sa spamätávajú z prvých ničivých mrazov a už sú tu ďalšie. Pestovatelia sú opäť v pohotovosti, aby zachránili to, čo z úrody zostalo.
Poľnohospodári majú za sebou ťažký týždeň. Mrazy zasiahli takmer celý sektor a situácia sa ešte zhoršila v noci na štvrtok.
Mrazy, ktoré už niekoľko nocí panujú najmä na západnom Slovensku, napáchali výrazné škody.
Pestovatelia, ktorí nepoužívali ochranné nástroje pred mrazmi, môžu mať poškodené porasty jahôd aj v celej ich výmere.
Globálne otepľovanie mení slovenské poľnohospodárstvo. Teplomilné plodiny ako napríklad kukurica, paprika, ale dokonca aj vinič postupujú na sever.
Jablká i kapustu môžeme konzumovať čerstvé aj konzervované po celý rok. Poradíme vám, ako ich čo najlepšie uskladniť.
Klíma na Slovensku sa mení a ovplyvňuje aj produkciu medu. Tohtoročná znáška bude o 40 až 50 percent nižšia oproti dobrým medovým ročníkom.
Nekonečné sucho a tropické horúčavy ničia v Európe úrodu, likviduje mladé porasty stromov a ohrozuje život v okolí riek. Riekam klesá hladina vody, najhoršie je na tom Labe.
JOZEF SEDLÁK: Zvykli sme si na hojnosť potravín bez ohľadu na to, či príde suchý, alebo mokrý rok. Aj počasie vnímame inak ako naši predkovia.
Severokórejčanom hrozí hladomor podobný tomu z 90. rokov. Dlhé obdobie sucha a nedostatok vody ohrozuje tohtoročnú úrodu. Navyše KĽDR robí problémy humanitárnym pracovníkom.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Staré mamy musia chodiť do roboty a nemajú čas variť lekvár. Komu by sa aj chcelo, niet času plieť mrkvu ani petržlen, okopávať rajčiny.
Bolo to mučenie, alebo „len“ drsné praktiky vypočúvania? Americkí demokrati zverejnili správu, ktorá sa týka postupov CIA.
Ruské embargo na potraviny vyrobené v EÚ otriasa poľnohospodárstvom členských krajín. Na koni sú obchodníci, ktorí si môžu vyberať z obrovskej ponuky tovarov.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Jana Fialu poznám od malička. Dnes dorába víno a stará sa o svoju haciendu vo Vinosadoch, po našom v Trlinku. Dom zdedil po svojom starom otcovi.
ĽUBOŠ PAVELKA: Ak si niekto myslí, že jablká, hrušky či kapusta z EÚ stlačia ceny pre spotrebiteľov výrazne nadol, má pravdu naozaj iba sčasti.