Úrad zároveň upozorňuje, že trhové ceny energií sú naďalej veľmi volatilné a nepredvídateľné.
Jediné, komu bolo potom ešte treba pomôcť, zostal podľa neho zvyšok regulovaného segmentu.
K navrhovaným opatreniam schválenej koncepcie patrí napríklad aj ochrana pred vypnutím dodávok energií a vody počas zimnej sezóny či ďalšie opatrenia.
Kritika bola aj od dočasne povereného ministra hospodárstva Karla Hirmana
Začiatkom mesiaca prebehla v médiách téma vysokých zálohových faktúr pre malých podnikateľov. V diskusii s viacerými poslancami vyplynula potreba navštíviť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Na jednej strane vláda upokojuje, že ľudia si za energie výrazne nepriplatia, na druhej strane niektoré januárové faktúry hovoria iné. Ako to teda je?
ÚRSO zároveň upozornil, že výška preddavkových platieb je výlučne na dohode medzi dodávateľom a odberateľom tepla a nie je v kompetencii úradu do takejto dohody zasahovať.
Dôvodom je nárast trhových cien elektriny a palív potrebných na výrobu tepla.
Prijaté mimoriadne opatrenia vlády majú totiž prednosť pred cenovými rozhodnutiami úradu, priblížil hovorca úradu Radoslav Igaz.
V prípade elektriny by to podľa ÚRSO bol viac ako štvornásobok, pri zemnom plyne viac ako trojnásobok a takmer dvojnásobok v prípade dodávok tepla z centrálneho zásobovania teplom
Poslanci novinku prerokovali v zrýchlenom konaní.
Taký vysoký podiel ohrozených dôchodcov je veľmi zlá vizitka dlhodobého plánovania v ekonomike.
Medzi najviac ohrozené domácnosti budú patriť vo výrazne vyššej štatistickej miere tie, ktoré sú viacdetné.
Veľmi zlá situácia je na druhej strane spektra, kde u 50 teplárenských podnikov s najväčším nárastom ceny je v priemere nárast cien tepla pre domácnosti až o 300 %, hovorí šéf ÚRSO.
Nové ceny za dodávky elektriny a plynu by sa mali domácnosti a malé podniky dozvedieť najneskôr do konca tohto roka.
Regulátor nemá žiadnu lacnú elektriku niekde v šuplíku, vyhlásil Andrej Juris.
ÚRSO v súčasnosti eviduje 153 držiteľov povolení na dodávku elektriny a 145 dodávateľov plynu.
IGOR DANIŠ: Čo nás musí trápiť, je niečo iné. Ako ministri, ktorých si platíme z našich peňazí, spolupracujú pri spravovaní štátu. A to je hanba.
Richard Sulík v stredu na vláde hovoril, že cena na rok 2023 by mala byť približne rovnaká, ako tento rok. Krajniak jeho výpočty spochybnil.
Naplnia sa sľuby politikov a dokážu udržať ceny energií na uzde? Podľa analytika Karla Hirmana podstatný bude účet za komoditu, ktorou ľudia kúria.